A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2011. január–júniusban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 14, a behozatalé 12 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1036 milliárd forintot (3854 millió eurót) tett ki, 268 milliárd forinttal (1033 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában. A féléves eredményekben még nem látszódik a gazdasági lassulás, az export és az import volumenének visszaesése. A májusi adatokhoz képest júniusban az export és az import is jelentős lassulást mutatott, a féléves adatokon ez a lassulás még nem észrevehető, ugyanis június kivételével az idei év többi időszakában mind az export és mind az import növekedést mutatott.
Tóth Gergely korábban a Privátbankárnak elmondta, hogy a kedvezőtlen német GDP adat a hazai exportra is kedvezőtlen hatást gyakorol, mivel a német gazdaság a legnagyobb felvevőpiaca a magyar exportnak. Az elemző azt is megemlítette, hogy a csökkenő export mellett a kilátásokat tovább rontja, hogy a belső gazdaság húzóereje nem számottevő, utalva a gyenge kiskereskedelmi forgalomra. Részletek>>
A 2011 első féléves forgalom forintban mért árszínvonala importban 3,8, exportban 3,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A cserearány 0,7 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva 6,3 százalékkal, míg az euróhoz képest 0,8 százalékkal értékelődött fel.
Jelentős második negyedéves lassulás
Az idei év első félévében a legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközök árufőcsoport kivitelének és behozatalának volumene 12, illetve 10 százalékkal bővült. Az első negyedévben a termékkör mindkét irányú forgalmát jellemző közel 20 százalékos növekedési ütem a második negyedévre jelentősen lelassult, júniusban pedig el sem érte a magas bázishavi szintet. Az időszak egészére kétszámjegyű, az átlagot meghaladó volumenbővülést regisztráltunk a közúti jármű és az általános rendeltetésű ipari gép exportjában és importjában, bár a második negyedévben ezen árucsoportoknál is némileg mérséklődött a dinamika.
Külkereskedelmi termékforgalom havonkénti alakulása
Forrás: KSH
A heterogén összetételű feldolgozott termékek kivitelének volumene 19, a behozatalé 16 százalékkal volt több, mint 2010. január–júniusban, de a félév második részében a növekedési ütem 17, illetve 12 százalékra lassult. Az időszakon belül ez a mérséklődés jellemezte a vas és acél, a színesfém, illetve az egyéb fémtermék mindkét irányú forgalmát, illetve a szakmai, tudományos ellenőrző műszer exportját. Ezzel szemben a gumigyártmány, illetve a gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének és behozatalának volumene továbbra is gyorsan bővült, elsősorban az elosztó központok tevékenységének köszönhetően.
Az energiahordozók importvolumene az év első hat hónapjában 6 százalékkal haladta meg az elmúlt év azonos időszaki szintet. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene 17 százalékkal növekedett − jelentős mennyiségi és árnövekedés mellett −, viszont a természetes és mesterséges gázé közel negyedével esett vissza.
Dinamikusan bővült az export
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékeknél az export volumene 4 százalékkal, az importé 12 százalékkal nőtt 2010. január–júniushoz képest, de a negyedéves adatok ennél az árufőcsoportnál is csökkenő tendenciát mutatnak. A kivitel volumene az időszak második felében már némileg alatta maradt a bázisszintnek, ami nagyrészt a gabona és gabonakészítmény exportjának jelentős visszaesésével függ össze. A búza kivitelének értéke a 2010. évi rossz termés miatt – a magas gabonaárak mellett – csaknem a felére esett vissza, amit a bővülő kukoricaexport sem tudott kompenzálni. Átlagon felüli növekedés jellemezte az élőállat-exportot, amelynél főként a Törökországba irányuló szarvasmarha-kivitel volt kimagasló. Dinamikusan nőtt a kávé, tea, kakaó, fűszer export-, valamint a hús és húskészítmény importvolumene.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2011 első hat hónapjában 11, illetve 14 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét tekintve 58 milliárd forinttal javult, ami az új tagállamokkal folytatott kereskedelemben realizálódott.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 23 százalékkal bővült, ezzel szemben az importé csupán 5 százalékkal haladta meg a bázisszintet. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya az országcsoportban 447 milliárd forint volt, 210 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010 első hat hónapjában. A legnagyobb mértékű egyenlegjavulás az ázsiai viszonylatban történt, elsősorban a gépipari export felfutása miatt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az év hátralévő részére további lassú egyenlegjavulást vár 2010 azonos időszakához képest, így az éves többlet a várakozásiak szerint jelentősen nagyobb lesz a tavalyinál.
Privátbankár