.jpg)
Eddig a Magyarországon munkaviszonnyal rendelkező uniós polgárok mindazon támogatásra jogosultak voltak, mint a magyar állampolgárok, de csak a munkaviszonyuk tartama alatt. A munkaviszonyt minden év január 31-ig igazolniuk kellett és a megszűnést 8 napon belül be kellett jelenteniük a támogatást folyósító banknak.
Amennyiben a használatbavételi engedélytől, illetve az adásvételi szerződéstől még nem telt el 10 év, akkor a fennmaradó idővel arányba kellett állítani a szocpol támogatást és a maradékot vissza kellett fizetni, amennyiben a támogatott 6 hónapon belül nem létesített újabb munkaviszonyt. Ugyanekkortól az állam megszüntette a kamattámogatást (így megnőtt a havi törlesztő részlet). Ha a külföldi újra dolgozni kezdett, akkor a közvetlen (szocpol) támogatás munkaviszony-arányos részére újra jogosult lett. A kamattámogatás pedig újra feléled.
Február 1-től a rendelet a közvetlen (szocpol) támogatást és a kamattámogatást a nem uniós polgároknál is hasonló módon szabályozza. A feltétel a 3 hónapot meghaladó tartózkodási engedély és a magyarországi bejelentett lakóhely.
A jogosultaknak a tartózkodási jogot kell évente, január 31-ig igazolni a banknál. Amennyiben ez 10 éven belül megszűnik, és két hónap elteltével sem kap az illető tartózkodási engedélyt, akkor ugyan az történik, mint ami korábban, a munkaviszony megszűntekor történt. Vagyis a szocpol arányos részét vissza kell fizetni, illetve nem jár a kamattámogatás. Ha utóbb újra kap tartózkodási engedélyt, akkor a 10 évből vissza lévő időre arányosan újra jár a szocpol kedvezmény és feléled a kamattámogatás is, bár ez utóbbira nem a 10 éves terminus, hanem a futamidő vonatkozik.
OC: itt dupláztak a lakáshitelek
Alászálltak a lakáshitelek: fogy az igény
Lehidalunk a román ingatlanpiactól
A kormánynegyed jegelése nagy pofon a környék lakáseladóinak (hanganyag)
MTI