A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján a szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,7 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék. A gyorsbecslés korlátozott információs bázisra épül, így megbízhatóságának hibahatára +/- 0,2 százalékpont.
Pozsonyi Pál, a statisztikai hivatal szektorszámlák főosztályának vezetője elmondta: a növekedést elsősorban az ipar, a mezőgazdaság és kis mértékben az építőipar húzta. Hozzátette: ugyan még nincs pontos adat a GDP felhasználási oldaláról, úgy tűnik, nem a fogyasztás generálta a növekedést.
A KSH adatai szerint kiigazítás nélkül tavaly a GDP-növekedés 3,9 százalék volt. A negyedik negyedévben 3,2 százalék, a harmadikban és a másodikban 3,8-3,8 százalék, az elsőben pedig 4,9 százalék. Naptári hatás kiszűrésével a 2006-os gazdasági növekedés 4 százalék volt. A negyedik negyedévben 3,4 százalék, a harmadikban 3,9, a másodikban 4, az elsőben pedig 4,7 százalék volt. 2005-ben a GDP a nyers adatok szerint 4,2 százalékkal nőtt volt, a naptári hatás kiszűrésével pedig 4,4 százalékkal.
Az ipari termelés az idén márciusban az előző év azonos időszakához viszonyítva 4,3 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 6,8 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. A termelés volumene az év első három hónapjában 8,8 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index márciusban 0,6 százalékkal csökkent.
Nem biztos a májusi kamatcsökkentés
Külföldre megy a tőke - és?
Magyarország ígéretes startot vett
1 milliárd alatt lehet az idei külker-hiány
Megint tévedhet a kormány?