1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A mostani globális válság példa és precedens nélküli, a rendszer működése maga vezetett ehhez a helyzethez, annak rosszabbik arculata vált valóságossá - összegezte elemzésében Kiss Endre filozófus
A mostani globális válság példa és precedens nélküli, a rendszer működése maga vezetett ehhez a helyzethez, annak rosszabbik arculata vált valóságossá, a válság azonban lehetőség is, amely megnyithatja az utat a konstruktív reformok előtt - összegezte elemzésében Kiss Endre filozófus.

Az ELTE és a Nyugat-magyarországi Egyetem tanára szerint 2008 őszétől vált általánossá a válság szó használata, s jóllehet az ide tartozó jelenségek - a fedezet nélküli hitelezés, a bankoknak a tervgazdaságra emlékeztető versenye, hogy minél több hitelt helyezzenek ki, a pénzpiacok hiányos kontrollja - egyáltalán nem újak, mégis példa és precedens nélküli a mostani helyzet.

Az egyes jelenségek és helyszínek ugyanis globális válsággá álltak össze. Új sajátosság, hogy a rendszer működése maga vezetett ehhez a helyzethez, amivel egy egész struktúra negatív arculata vált valóságossá. Mivel a rendszer egészében viseli a válság terhét és felelősségét, a helyzet megnyithatja az utat konstruktív reformok előtt is.

A filozófus úgy látja, hogy a válság erőteljesen megváltoztatja a társadalmi pszichét, amely részben kiszabadítja azt a gazdasági rendszerrel való, néhol túlteljesítő azonosulás fogságából. Amit valóságos veszélynek gondol, az éppen a boldogságra irányuló feltétlen törekvés hirtelen átmenete új félelmek és szorongások uralmába. Ebben a pillanatban az embereknek cselekedniük kell, gyorsan alkalmazkodni az új körülményekhez, menteni, ami menthető. A lelki egészség vagy a lelki összeomlás között mozog most a társadalomlélektan ingája.

A krízis szintjei:
A társadalmi krízis nagyobb, mint a gazdasági?
A professzor szerint a rendelkezésre álló idő nem volt túlságosan hosszú az állam szerepének újragondolására, ennek ellenére a válság szanálása során ismét megerősödik majd az állam szerepe. Ebben a helyzetben az állam hirtelen a magánszféra szövetségesévé válik (amit nagyon is jól szimbolizál, hogy az állam éppen magánbankokon segít), de ez fordítva is így van. Nagyon sok múlik most a megtépázott tekintélyű politikai szereplőkön, hogy milyen arányokat alakítanak ki a nagy szanálás folyamatai közepette és milyen strukturális átalakításokra szánják el magukat.

A két szféra pillanatnyi egymásrautaltsága szemléletesen mutatkozik meg abban, hogy globális pénzügyi beavatkozások próbálnak egyensúlyt teremteni, amelyek az egyes államok szintjén találkoznak a válság szereplőivel. Ez a kétszintes beavatkozás bizonyosan fontos, talán a legfontosabb összetevője lesz a kilábalásnak - mondta Kiss Endre.

Véleménye szerint döntő kérdés, hogy európai összefüggésben a kilábalás interakciói mennyiben állnak össze közös kiúttá, azaz a brüsszeli segítség mennyiben marad meg egy-egy konkrét állam konkrét válságkezelésének, illetve mind monetáris, mind erkölcsi szempontból mennyiben válik közös európai üggyé. Az integrációs folyamat nem szaladhat mértéktelenül előre a válsággal való szembenézésben, ezt illúzió lenne gondolnunk. Ha azonban Európa nem használja ki a válságból való kilábalás kihívását az együttműködés szervesítésére, újabb hatalmas lehetőségeitől lesz kénytelen búcsút venni - mutatott rá az elemző.

Kitért arra is, hogy a szegénység elvileg ma is igen relatív fogalom és sok összetevőtől függ. Bizonyos, hogy még az eddigieknél is szélesebb és mélyebb szegénység fenyeget. Éppen ezért van óriási tétje annak, hogy a válság utáni új társadalom csak úgy-ahogy korrigálja-e ezt a válságot, vagy valóban új struktúrákban is gondolkodik majd. Az új helyzettel ugyanis kezdeniük kell valamit az embereknek, ahogy az embereknek is magukkal. Bizonyos, hogy a régi típusú magatartások, például a civilizációk, kultúrák harcának kiéleződése, vagy új politikai konfliktusok színre lépése, veszélyesek lennének. Ezekben ugyanis összpontosulhat a pénz, a nyersanyag, az ideológia és a politikai hatalom. Nemcsak az egyes társadalmakat kell tehát konszolidálni, de a globális világtársadalmat is.

Ha jól működik a struktúra, néhány év alatt konszolidálódhat a helyzet, a felszínes pszichológiai megnyugtatáshoz akár egy hónap is elég. A megoldás kulcsa a globális bizalom elemeinek megerősítése. Erőteljes bizalomelőlegezés nélkül nem tud beindulni a szekér. Politikailag át kell állni az "én csak akkor érem el az érdekeimet, hogy ha te nem éred el azokat" gondolkodásáról a "nekem kicsit le kell mondanom az érdekeimről, de te is valósíts meg valamit a te érdekeidből" - fejtette ki Kiss Endre.

A jelenlegi válságot csak igen áttételesen lehetne a mindenoldalú bizalom kérdésével kapcsolatba hozni. Annyi azonban bizonyos, hogy a válságból való kilábalás nem mehet végbe a bizalom egy forradalma nélkül. Úgy tűnik, a bizalom és szolidaritás nélküli életformáknak nem lesz már meg az anyagi alapjuk - hangoztatta a filozófus.

Újabb pofon az ír bankoknak
Meghökkentő válságkezelés: aranyat kereshetnek az oroszok? 
Ki nyeri a válság-rallit? Egyet tippelhet
Magyarország még mindig jó adós
Gyurcsány: még 8-10 hónapot kell kibírnunk
Bajnai: nem lesznek hozzánk hűtlenek a bankok
Devizaadósság: még halogatják a döntést

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG