A nemzetközi hitelminősítő egy fokozottal "Aa3" szintre csökkentette Japán eddigi "Aa2" szintű besorolását. A besorolás kilátása stabil. Az "Aa3" szint már három fokozattal rosszabb a legjobb adósoknak kijáró "Aaa" besorolásnál.
A hitelminősítő nyugtalanítónak nevezte azt is, hogy Japánban gyakran váltják egymást a kormányok, s az emiatt kialakuló belpolitikai instabilitás megnehezíti a hosszú távú döntések elfogadását. Az utóbbi öt év alatt öt kormány váltotta egymást, s hamarosan távozik hivatalából Kan Naoto jelenlegi miniszterelnök is.
"Az utóbbi öt év során a gyakori vezetőváltás megakadályozta a kormányt abban, hogy olyan gazdasági és fiskális stratégiákat fogadjon el és hajtson végre, amelyek hatékonyak és tartós eredményt hozhatnak" - mutatott rá a Moody´s.
A szigetország gazdasága jelenleg a márciusi pusztító erejű földrengés és cunami után próbál talpraállni. Japán ebben nagyrészt az exportra támaszkodik, amit erősen hátráltat az erős jen: az instabil gazdasági környezetben a svájci frankhoz hasonlóan a japán fizetőeszközt tekintik menedéknek a befektetők, az erős kereslet a svájci devizához hasonlóan a jen árfolyamát is a hazai gazdaság számára "kellemetlen" magasságokba emeli. Legutóbbi beavatkozásakor éppen ezért a japán jegybank elemzők szerint 4 billió jent költhetett el a devizapiacon.
A japán GDP-arányos bruttó államháztartási hiány az IMF módszertan szerint elképesztő magasságban, 200 százalék fölött jár
Forrás: IMF / Privátbankár
A Moody´s már májusban leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette a kormánykötvények besorolását a romló növekedési kilátásokra és a márciusi katasztrófa hatásaira hivatkozva. A Moody´s szerint a természeti csapás gazdasági és államháztartási költségei a kezdetben vártnál sokkal magasabbak, és ezek felnagyítják a globális pénzügyi válság hatásait, pedig Japán egyébként sem lábalt még ki teljesen a válságból.
A kormány közbeavatkozott az erős jen miatt
A japán kormány 100 milliárd dolláros hitelprogramot hagyott jóvá az erős jen kedvezőtlen hatásainak az ellensúlyozására a vállalatoknak, amit azok tengerentúli felvásárlásokra, energia beszerzési célokra használhatnak fel.
A japán pénzügyminiszter által szerdán hajnalban ismertetett, egy évig tartó program keretében a cégek jeneszközeiket devizára válthatják. A program keretében a kormány a JBIC állami banknak utalja át a szükséges devizaforrást, amely azt hitel formájában helyezi ki a kereskedelmi bankokhoz.
Az amerikai és az euróövezeti gazdasági és pénzügyi gondok miatt a befektetők a biztonságosnak tartott befektetési eszközök felé fordultak, egyebek közt az olyan devizákhoz, mint a japán jen. Emiatt feltartóztathatatlanul erősödik a jen, amely a múlt héten a háború vége óta a legmagasabb szintre erősödött. Azután, hogy Tokió intervenció lehetőségére figyelmeztetett, a jen némileg gyengült, de továbbra is igen drága, ami különösen sújtja az exportra termelő szigetországi vállalatokat.
MTI, Privátbankár