.jpg)
Jelenleg 40 szélerőmű működik az országban összesen 61,675 megawatt kapacitással. A befektetői érdeklődést mutatja, hogy beruházók további 1.138 megawatt kapacitás telepítésére adtak eddig be a hatósághoz engedélykérelmet.
Lökést adhatna a szélenergia-biznisznek a Zemplénben a Hideghegyre tervezett, 600 megawattos szivattyús-tározós erőmű is, amely a könnyű szabályozhatóság miatt külföldön a szélturbinák legelterjedtebb háttérkapacitás-típusának számít. Jelenleg ennek a beruházásnak az engedélyezése zajlik, természetvédők ellenzik a projektet.
Tóth Péter kifejtette, hogy a zöldáram-átvétel finanszírozására rendelkezésre álló keretből eddig sem a szélenergiára kellett az államnak a legtöbb kompenzációt kifizetnie. Utalt arra, hogy szélenergiára 2005-ben 91 millió forint volt a kifizetés, és a 330 megawattnyi engedélyezési kvóta kihasználása esetén sem haladná meg a 6,4 milliárd forintot. Ehhez képest 2005-ben a biomassza-erőművek 13 milliárd forintban részesültek.
Tóth Péter megjegyezte: akárhogyan is változnak a szabályok, a 330 megawattos kvótánál nagyobb kapacitás 2010-ig egyébként sem épül ki. A szélturbina-gyártók leterheltek, a szállítási határidők elhúzódnak. A piacvezető cégek két éves határidőre adnak el szélerőműveket.
61 megawattot fúj a magyar szél
A klímaváltozás jót is tesz - egyeseknek
Új erőműveket hozhat a liberalizált piac
Csak fújjon a szél! (hanganyag)
MTI