1p
Magyarországnak jövőre be kell lépnie az euróövezeti tagság előtt kötelező ún. ERM-2 árfolyamrendszerbe ahhoz, hogy a mostani kormány a 2014-es választások idején a maga javára használhassa ki az euróövezeti csatlakozás előnyeit - áll az egyik vezető londoni befektetési ház friss elemzésében
Magyarországnak jövőre be kell lépnie az euróövezeti tagság előtt kötelező ún. ERM-2 árfolyamrendszerbe ahhoz, hogy a mostani kormány a 2014-es választások idején a maga javára használhassa ki az euróövezeti csatlakozás előnyeit - áll az egyik vezető londoni befektetési ház friss elemzésében, amely szerint ugyanakkor az euróövezeti válság nem teszi könnyűvé a csatlakozási folyamatot.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének heti felzárkózó piaci helyzetértékelése szerint ha Magyarország 2011-ben nem lesz tagja az ERM-2-nek, akkor még akár négy további  évet is csúszhat csatlakozása az árfolyamrendszerhez.  A cég londoni elemzői szerint mindazonáltal a magyar kormány által meghirdetett gazdasági akcióterv - ha végre is hajtják - növeli Magyarország eurócsatlakozási esélyeit. Jóllehet a következő évtized jelentős része rámegy majd arra, hogy a magyar államadósság-ráta visszasüllyedjen a maastrichti feltételrendszerben szereplő 60 százalékos felső tűréshatárra, azonban a csatlakozási elbírálás során általában már a lefelé tartó adósságpályát is elfogadják elégséges feltételként - írták a bankcsoport szakértői.
   
A ház kiemeli, hogy 2011-re a magyar kormány még nem kötelezte el magát államháztartási deficitcél mellett, de az elemzés szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a készenléti egyezmény meghosszabbítása fejében valószínűleg elvárja majd a GDP-arányos hiány további csökkentését 3 százalékra, vagyis a maastrichti kritériumokban megszabott felső határra. Ha ez a hiány jövőre teljesül, az az államadósság-ráta gyors süllyedését eredményezné - áll a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzésében.
   

Soros György szerint az euró nem egységes egészként jött létre, mivel a Maastrichti Szerződés csak a monetáris uniót teremtette meg, de elmulasztotta a politikai unió létrehozását. "Az euró eredendően hibás konstrukció" - mondta Soros a "Die Zeit" hetilapnak adott interjúban.
   
A magyar származású nagybefektető élesen bírálta Németország EU-val szembeni magatartását is. Véleménye szerint a német költségvetési politika akadályozza az euróövezeti tagországokat versenyképességük helyreállításában. A pénzügyi szakember szerint nagy felelősség hárul Németországra a válság elmélyítésében. "Történelmi okokból Németország jobban fél az inflációtól mint a recessziótól. A világ többi részén ez pont fordítva van" - mondta.
A ház szerint ugyanakkor az euróövezet saját pénzügyi válsága önmagában is akadály a csatlakozási folyamat előtt. A cég citybeli elemzői úgy vélik: jelentős haladást kell elérni az euróövezeti "periféria" problémáinak megoldásában, mielőtt bármelyik kelet-közép-európai ország ERM-belépése reális lehetőséggé válna. Mindez nagyobb kockázatot jelent a gyors euróövezeti csatlakozásra, mint az, hogy Magyarország milyen gazdaságpolitikát folytat - áll az elemzésben.
   
A friss londoni elemzés szerint ugyanakkor a magyar kormánynak is "ki kell még állnia a hitelesség próbáját". A magyar törlesztési képességgel kapcsolatos június eleji "szerencsétlen" kormányzati nyilatkozatok és "a Fidesz általános populista hajlama" ugyanis azt jelenti, hogy a kormánynak még "sok mindent kell bizonyítania" a piac számára - fogalmaznak a Bank of America-Merrill Lynch elemzői.
   
A cég szerint mindazonáltal a meghirdetett gazdasági akcióterv és az egyértelmű kötelezettségvállalás a 3,8 százalékos GDP-arányos idei államháztartási hiánycél mellett a konzervatív költségvetési pálya megteremtése felé tett, jó irányú lépés.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege nemrég azt jósolta: a görög tapasztalatok nyomán az uniós pénzügyi hatóságok ezután már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti feltételt.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG