1p
"Negatív meglepetésként" értékelték londoni elemzők a konszenzust jelentősen meghaladó első negyedévi és márciusi magyar bruttó nominálbér-növekedési adatokat
"Negatív meglepetésként" értékelték londoni feltörekvő piaci elemzők csütörtökön az aznap közzétett, a londoni konszenzust jelentősen meghaladó első negyedévi és márciusi magyar bruttó nominálbér-növekedési adatokat, amelyek tovább gyengítették a néhány hete még egyértelmű, az utóbbi időben - főleg a lassulást jelző, de a vártnál így is erősebb első negyedévi GDP-növekedési adat után - azonban már megingott májusi kamatcsökkentési előrejelzéseket.

Az MTI által csütörtökön kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett londoni befektetési házak véleménye megoszlott abban, hogy lesz-e hétfőn kamatcsökkentés. A többségi vélemény most már az, hogy nem lesz; aki számít kamatcsökkentésre ebben a hónapban, az is azt mondta, hogy az év egészében várható enyhítési mérték várhatóan kisebb lesz a piac által beárazottnál.

A Barclays Capital befektetési csoport elemzésében azt emelte ki, hogy az első negyedéves béradaton belül márciusban 8,4 százalékos volt az éves összevetésű átlagos bruttó bérnövekedés az előző havi 5,7 százalék után, vagyis jóval a 6 százalékos piaci konszenzus felett volt. A ház elemzői szerint a magas bérnövekedés jó eséllyel a "héják" hangját erősíti majd Monetáris Tanácsban, és emiatt késhet a kamatcsökkentési sorozat kezdete, mert az MNB további adatokra fog várni a reálgazdaság állapotáról. Az elemzés úgy fogalmaz, hogy a hétfői magyarországi jegybanki kamatcsökkentés "nem eldöntött tény", és a Barclays Capital "40 százalékos valószínűséget ad egy negyed százalékpontos csökkentésnek ... miközben a piac 80 százalékos valószínűséggel árazza ugyanezt".

A bank indokai szerint a teljes kosárra számolt és az alapszintű infláció is jóval magasabb az MNB 3 százalékos céljánál, azzal együtt is, hogy az infláció a jelek szerint már tetőzött. Vannak emellett rövid távú inflációs kockázatok is, mint például az élelmiszerárak megugrásának kockázata. Ezt jelzi a csehországi élelmiszerár-megugrás is, márpedig a cseh élelmiszerár-infláció általában a magyarországihoz hasonló pályán mozog, áll a Barclays Capital csütörtöki elemzésében.

A cég továbbra is 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést vár az idén, de az enyhítést kezdetét "májusnál későbbre" valószínűsíti.
A hétfői kamatcsökkentés ellen szóló tényezők között van emellett az is, hogy az előző, április 23-ai MT-ülés jegyzőkönyve szerint a tanács 12 tagja szavazott a kamat változatlanul hagyására, és csak egy voksolt kamatcsökkentésre. "Túl nagy ugrás lenne", ha mindössze egyhavi növekedési és inflációs adatsor alapján most hirtelen hétre emelkedne a  kamatcsökkentést pártolók száma, vélik a Barclays Capital térségi elemzői.

A ház szerint mindemellett a forint 2 százalékkal gyengült az euróhoz képest az előző kamatdöntő ülés óta, és ez - jóllehet valószínűleg átmeneti jelenség - elég lehet ahhoz, hogy az egyensúlyt a jelenlegi kamatszint fenntartása felé billentse hétfőn.

Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza az MTI-nek azt mondta: az MNB az utóbbi időben meglehetősen erősen koncentrál a bérfejleményekre, ami arra utal, hogy késhet a kamatcsökkentés kezdete. Hozzátette azonban: személyesen azt várja, hogy hétfőn mégis lesz kamatcsökkentés, ám ezt "erősen héja megfogalmazású közlemény" fogja kísérni, amelyben ismét hangsúlyt kap a bérkiáramlás. Ebből az következhet, hogy az egész évi csökkentés a piac által árazottnál kisebb lesz, esetleg csak fél vagy háromnegyed százalékpont. A piac ennél jóval agresszívabb kamatcsökkentési ütemet árazott még az utóbbi napokban is, tette hozzá.

Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni Magyarország-elemzője szerint a csütörtöki béradatok azt mutatják, hogy a bérkiáramlási nyomás a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés lassulása ellenére még mindig magas, ez pedig a magas inflációs várakozás tünete lehet. Emellett a forint legutóbbi gyengülése és a másodlagos inflációs hatások még mindig magas kockázata is erősíti azt a kilátást, hogy hosszabb időbe telik, mire a drágulási ütem visszatér a célszintre. Ennek alapján a Dresdner Bank londoni befektetési részlege azt várja, hogy az MNB hétfőn még nem csökkent kamatot, és júniusra, sőt esetleg júliusra halasztja az enyhítés kezdetét.

Az a kilátás, hogy a jegybank esetleg csak júliustól kezd hozzá a várt kamatcsökkentési sorozathoz, már a 2,9 százalékos első negyedéves GDP-növekedésről szóló, lassulást jelző, de a vártnál így is erősebb előzetes adatsor keddi közzététele után felmerült a londoni elemzői közösségben. Olivier Desbarres, a Crédit Suisse londoni alelnöke aznap az MTI-nek például azt mondta: bár az első negyedévi növekedés "egy másfél hónappal ezelőtt végződött időszak állapotát mutatja", és a jegybank elsősorban inflációt követ, azonban a viszonylag erős növekedés felfelé ható nyomást gyakorolhat a maginflációra, és az MNB ebben a helyzetben nyilván erősen akarja tartani a forintot. Desbarres mindezek alapján nem valószínűsített kamatcsökkentést a Monetáris Tanács hétfőn esedékes májusi ülésére, sőt, azt mondta, hogy nem is júniusra, inkább júliusra várja az első pénzügypolitikai enyhítési lépést.

Hiába a jó eredmény, nem várnak kamatcsökkentést
Két tűz között a forint: infláció és kamatvágás
Csaknem egyhangúlag döntöttek a kamattartás mellett (hanganyag)
Nőnek a keresetek? Mennyivel?
Reálbérek: 7%-os csökkenés

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG