Londoni elemzők a kormányátalakításról
A Dresdner-csoport londoni befektetési részlege - Dresdner Kleinwort - által kiadott gyorselemzés szerint a ház "a kisebb mértékű kormányátalakítástól" rövid távon nem vár jelentősebb módosulást a reformkilátásokban, és nem számít további változtatásokra sem a kormány összetételében. A Dresdner a feltörekvő piaci fejleményekre általa alkalmazott besorolási rendszerből - pozitív, figyelendő, semleges, negatív - a magyarországi kormányátalakításra a semleges besorolást adta.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének hétfői elemzése szerint sem várható azonnali gazdasági hatás, a ház ugyanakkor úgy tartja, hogy az átalakítás az MSZP-n belüli "reformfáradtság" jele lehet. A GS szerint "érdemes megjegyezni", hogy Kiss Péter 2004-ben Gyurcsány Ferenccel versengett a miniszterelnöki posztért, és a szocialista párt "bennfentesei őt favorizálták". Mostani kinevezése azt jelezheti, hogy Gyurcsány pozíciója gyengülőben van az MSZP-n belül, és a miniszterelnöknek kompromisszumot kellett kötnie a "régi" pártvezetéssel.
Az elemzés szerint ez "valószínűleg nem jó hír" a szerkezeti reformok - legalábbis a potenciálisan népszerűtlenek - szempontjából. A kormány máris jelezte, hogy a 2008-ra tervezett ingatlanadót esetleg nem vezeti be, és még mindig nincs döntés az egészségügy reformjáról.
A Goldman Sachs értékelése szerint messze ható szerkezeti reformok meghonosítására még 2008-ban van lehetőség, utána azonban már túl közel lesznek a 2010-es választások.
Gyurcsány bejelentette a kormányátalakítást
MTI