
A szakember szerdán Bécsben ismertette az EBRD e hónap elején kiadott jelentését a pénzintézet működési területéhez tartozó közép- és kelet-európai, balti és FÁK-államok éves haladásáról. A "Jelentés az átalakulásról" (Transition Report 2007) című" tanulmány erre az évre átlagosan 7 százalékos, jövőre 6,1 százalékos gazdasági növekedést valószínűsített az EBRD tevékenységi területéhez tartozó 29 országnak. Coricelli kiemelte, hogy az 2007-es, rekordnak számító bővülési ütem a legmagasabb azóta, hogy 1989-ben megkezdődtek a gazdasági átalakulási folyamatok.
A jelentés elsősorban az Egyesült Államok és az Európai Unió gazdasági konjunktúrájának lanyhulásával magyarázza a gyarapodás ütemének várható lassulását, különös tekintettel arra, hogy a górcső alá vont térség fő kereskedelmi partnerei az Egyesült Államok és az EU.
Az EBRD a szerkezeti és intézményi reformok folytatására biztatta a vizsgált országokat, hogy egyrészt ellenállóvá tegyék piacukat a válságokkal szemben, másfelől kedvező feltételeket teremtsenek a vállalkozások ösztönzésére. A bank megítélése szerint az átalakulás üteme jelentős mértékben lelassult, tulajdonképpen a legalacsonyabb a változások beindulása óta, ami részben a reformok gyenge társadalmi támogatottságának tudható be.
Szorítva fehéredik a magyar
Jelentett az MNB: felér egy országértékeléssel
A pénz nem számít, csak boldogság legyen?
Konvergencia 2.0: az adózókon csattan az ostor
MTI