.jpg)
A valutaleértékelésnek mint a külső versenyképesség helyreállítására bevethető eszköznek - amelyet az esetleges kilépés legfőbb indokai között szokás említeni - már érezhetőbbek lennének az előnyei. Ezeknél az előnyöknél azonban nagyobb hátrányt jelentene a kamatok emelkedése, ami a távozással együtt járna, és különösen fájdalmas lenne a nagy folyómérleg-hiányt görgető, így magas külső finanszírozási igényű gazdaságok számára. Így az önálló kamatmegállapítás előnyei a legjobb esetben is kétségesek, áll a Moody´s keddi londoni elemzésében.
A cég szerint mindemellett az uniós szerződésekben nincs olyan záradék, amely foglalkozna az euróövezet elhagyásának lehetőségével, így a többi tagállam akár szerződésszegésként is kezelhetné, ha valamelyik valutauniós ország kilépne. A távozó ország nemigen számíthatna a többiek nagyvonalúságára, fogalmaz a hitelminősítő.
A Moody´s szerint az elmúlt évtized tapasztalatai - és az euró előtti, 1990-es évtized ismétlődő válságai - azt mutatják, hogy a pénzügyi unióbeli tagság jóval nagyobb védelmet nyújt, mint amennyi korlátozással jár. Mindezek alapján a hitelminősítő arra a következtetésre jut, hogy egyetlen tagország kormánya sem fogja az önkéntes kilépést választani, mivel egyik eurógazdaság sincs annyira nehéz helyzetben, hogy egy ilyen döntés reálissá válhatna.
Van remény: Európában már látják a válság végét
Egy félreértés miatt tört ki a pánik a térségben?
Tízszeres többlet az EKB-nál
Mélyül az euróövezeti recesszió
MTI