Az agrár-érdekképviseleti szervezet hétfőn délelőtt tájékoztatta a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárügyekért felelős államtitkárát, Czerván Györgyöt a kialakult helyzetről.
A Magosz szerint a termelők vis maior miatt nem tudnak szállítani a kereskedőknek. A múlt évben rendkívül extrém körülmények között kellett gazdálkodniuk, viharkárok és más természeti katasztrófák, többek között belvíz sújtotta a gazdaságokat. Így pedig nem termett meg az a gabonamennyiség, amelyből az előzetesen megkötött szerződéseket teljesíteni tudták volna.
Megerősítették ezt a sajtótájékoztatón megjelent gazdálkodók, akik jelezték, az Országgyűlés hiába változtatta meg öt párti konszenzussal az agrárpiaci rendtartásról szóló törvényt, az lényegében hatástalan maradt. A vis maiorra való hivatkozás, amelyeket igazolással támasztottak alá, sem mentesítette a gazdálkodókat attól, hogy a gabonakereskedők jelentős pénzösszegeket követeljenek rajtuk fedezetvásárlás címén.
Összességében a belvizes és természeti katasztrófa sújtotta, gabonát termelő területeken a kár 50 milliárd forintra tehető.
Jakab István az MTI kérdésére válaszolva közölte: jelenleg mintegy 360 ezer hektár áll víz alatt, amelyből mintegy 200 ezer hektár mezőgazdaságilag művelt terület. A gazdálkodók a múlt év végéig mintegy 100 ezer hektáron nem tudták elvégezni a betakarítást. Emellett mintegy egymillió hektárra tehető az az átnedvesedett terület, amire munkagépekkel egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen lehet rámenni.
A Magosz elnöke példaként említette, hogy a belvíz miatt van olyan területe Magyarországnak, ahol a gyümölcsfák 20-30 százaléka is kipusztult.
A sajtótájékoztatón közölték: a kialakult helyzet miatt a Magosz díjmentesen jogi tanácsot ad, jogsegélyben részesíti a bajba jutott gazdálkodókat. Felhívták ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy konkrét ügyekben csak megbízás alapján járhatnak el a jogászok.
Jakab István jelezte azt is: a Gazdasági Versenyhivataltól (GVH) még nem kapott választ arra a levelére, amelyben kérte a szóban forgó ügyek általános vizsgálatát.
Újságírói kérdésre válaszolva utalt arra is, hogy bírósági ítélet ilyen ügyben még nem született, mivel ezek az esetek főként választott bíróságok elé kerülnek, ahol más az eljárási rend, mint a normál ítélkezésben.
A gazdálkodók viszont azért ódzkodnak ezektől az eljárásoktól, mivel veszélybe kerülhet uniós támogatásuk, s későbbi gabonaértékesítésüket is nehezítheti, ha ujjat húznak a kereskedőkkel - tette hozzá.
MTI