1p
Az OECD átlag alatti jövedelemmel rendelkezünk, miközben évi 1989 órát dolgozunk, amely a tagállamok között az egyik legmagasabb. Magyarország a legboldogtalanabb ország
Az idei év májusában az OECD által bemutatott a Jobb Életért Index lehetővé teszi az egyes tagállamokban élő emberek e szempont szerinti vizsgálatát. Az index 34 országot hasonlít össze 11 tényező alapján, az élettel való elégedettség alapján Magyarország a legboldogtalanabb ország.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet már 50 éve segít a kormányoknak annak érdekében, hogy olyan gazdaságpolitikai intézkedéseket hozzanak meg, amelyek jobb életszínvonalat biztosítanak a polgároknak. Mióta az OECD megalakult a legnépszerűbb mérőszám a gazdasági és szociális fejlődés mérésére a GDP. Azonban a GDP, mint mérőszám számos olyan tényezőt nem vesz számításba, amelyek hatással vannak az emberek jólétére. Ilyen például a közbiztonság, a szabadidő, a jövedelem elosztás és a tiszta környezet. Az OECD már 10 éve dolgozik azon, hogy mérni lehessen a társadalmi fejlődést, ennek a kutatásnak az eredményeképpen hozta létre a Jobb Életért Indexét.

A vizsgált országok között nem csak európai országok szerepelnek, színesíti a palettát Chile, Mexikó, Japán, Korea, USA, Ausztrália és Kanada is. A vizsgált kategóriák közé tartozik a háztartás, a jövedelem, a munkahely, az oktatás, környezet, kormányzat, az élettel való elégedettség, a közbiztonság, a munka és a magánélet közötti egyensúly és a közösségben való részvétel.

Átlag alatti a jövedelmünk és átlag felett dolgozunk

Magyarország az index tekintetében a vizsgált országok között közepesen teljesít, több kategória alapján az OECD átlag alatt vagy a körül helyezkedünk el. Annak ellenére, hogy a pénzzel nem tudunk boldogságot és elégedettséget vásárolni, mégis fontos szerepet tölt be a vizsgálatban, ugyanis általa vagyunk képesek magunknak magasabb életszínvonalat biztosítani. Magyarországon egy átlagos háztartás évi adózott jövedelme közel 14 ezer dollár volt 2008-ban, amely kevesebb mint az OECD átlag. 

A jövedelem vizsgálata mellett az index a háztartások vagyonát is figyelembe veszi. A vagyon vizsgálatakor nem az adózott jövedelmet, hanem az egyéb háztartások tulajdonában lévő jövedelmi forrásokat, mint például a részvényeket, betétek állományát, a megtakarításaikat veszik szemügyre, amelyből levonják a háztartások hiteleit. A magyar háztartások átlagos pénzügyi vagyona 11426  dollár, amely kifejezetten kevésnek számít az OECD átlag 36 ezer dollárhoz képest.

Magyarország esetében a munkaerőpiacon jóval kevesebb aktív korú munkavállaló van, mint a legtöbb tagállamban, a munkaképesek közül csupán csak 55 százalékuknak van állása, szemben az OECD átlag 65 százalékkal. A magyar emberek átlagosan 1989 órát dolgoznak egy évben, amely majdnem az egyik legmagasabb érték a vizsgált országok között. A helyzetet a hosszú távú munkanélküliség is súlyosbítja. Azoknak a munkanélkülieknek az aránya, akik már több, mint egy éve nem találnak állást 5,68 százalék, az egyik legmagasabb érték a tagországok közül.

A várható élettartamunk majdnem a legalacsonyabb

Magyarországnál a várható élettartamot tekintve egyedül Törökország teljesít rosszabbul. A várható élettartamot elsősorban az egészségügyi színvonal, az egy főre jutó egészségügyi kiadások nagysága jellemzi. 2008-ban az egészségügyre fordított kiadások nagysága a GDP 7,8 százalékát tették ki, ezzel szemben az OECD átlag 9 százalék. Az egy főre jutó egészségügyi kiadások terén is az átlag alatt teljesítettünk még úgy is, hogy 2000. év óta évi 4 százalékkal bővül az egészségügyre fordított kiadások nagysága.


A GDP arányos egészségügyi kiadások nagysága
Forrás: OECD

Az összes egészségügyi kiadás 31 százalékát a gyógyszerekre fordított összegek teszik ki, ez az arány a legnagyobb az OECD országokban. A legnagyobb egészségügyi kockázatot a dohányzás és a túlsúly jelenti. A mindennap dohányzó felnőttek száma az 1994. évi 35,5 százalékról 2003-ra 30,4 százalékra csökkent, azonban még így is átlag feletti. Az elhízottak száma megegyezik az OECD átlaggal. A megkérdezettek közül arra a kérdésre, hogy jó-e az egészségi állapota, csupán csak a válaszadók 55 százaléka válaszolt pozitívan.

A magyarok a legboldogtalanabbak

Az élettel való elégedettség terén az utolsó helyen állunk a rangsorban még úgy is, hogy az utóbbi 10 évben folyamatosan nőtt a magyar emberek elégedettsége. A megkérdezetteknek mindössze 23 százaléka gondolja úgy, hogy az élete jó irányba halad, és mindössze 36 százalékuk vélekedik úgy, hogy 5 év múlva jobb helyzetben  lesz, mint ma. A magyaroknak csupán 65 százaléka gondolja azt, hogy egy nap alatt több pozitív hatás éri, mint negatív. Ezekkel az eredményekkel Magyarország a legboldogtalanabb ország az OECD országok között, miközben Dániában a legboldogabbak az emberek.

Közbiztonság terén Magyarország átlagosnak mondható, az embereknek csupán csak 26 százaléka nem érzi magát biztonságban sötétedés után. A gyilkosságok számát tekintve az átlag alatt vagyunk.

A munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtése elsősorban a családok, a szülők számra jelent kihívást. A sok munkában töltött órák száma gyengíti az egészségi állapotot, és növeli a stresszt, s ez Magyarországon kifejezetten igaz, mivel a magyarok által ledolgozott munkaórák száma az egyik legmagasabb a tagországok között. Minél többet dolgozunk, annál kevesebb időt tudnunk más tevékenységekre fordítani. Magyarországon az átlagemberek összesen 15,4 órát szánnak alvásra, evésre, szórakozásra és pihenésre, végeredményben munkán kívüli tevékenységre.


A nők foglalkoztatottsági és a termékenyésgi rátája 2009. évben
Forrás: OECD

Az egy nőre jutó gyerekek száma Magyarországon 1,33, amely a harmadik legalacsonyabb érték a vizsgált országok között. Az alacsony gyerekszám kéz a kézben a jár a nők alacsony foglalkoztatottsági rátájával. Magyarország azoknak az országoknak az élvonalában van, akik nagy mértékben támogatják a családokat. 2007-ben a GDP 3,3 százalékát fordítottuk ilyen célra. Magyarország jelenleg adókedvezményben részesíti azokat a háztartásokat, ahol gyermek is van, ezzel támogatva a születésszám növelését. Más országok a születésszám növelése érdekében elsősorban az óvodai és a bölcsődei szolgáltatások színvonalát emelik, amellyel hatékonyabb tudják támogatni a szülőket.

Privátbankár - Nagy Zsófia

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG