Thomas Mirow a londoni Reform Clubban tartott szemináriumon szólalt fel. A tágabb értelemben vett kelet-európai térség átalakulásának finanszírozására 1991-ben létrehozott londoni pénzintézet vezetője szerint a válság feltárta az európai gazdasági és intézményi integráció fő problémáit, amelyek addig nem kaptak széleskörű figyelmet. Ezek közül is a legfontosabbak közé tartozik, hogy az integráció ösztönzői egy-egy meghatározott cél eléréséhez kapcsolódnak, és amint egy ország ezt az adott célt eléri, az ösztönző tényező abban a pillanatban "eltűnik".
A bankelnök szerint az európai integráció "talánya, hogy egyszerre teszi a nemzetállami szintű gazdaságpolitikák és reformok sikerességét kritikusabb jelentőségűvé - és kevésbé valószínűvé".
Mirow szerint ezért az európai szintű gazdaságirányítás rendszerét úgy kell átalakítani, hogy a felelős kormányzati magatartás ösztönzői az uniós csatlakozás után is érvényesüljenek. Ennek kulcsfeltétele, hogy ezek az ösztönzők hitelessé váljanak, és legyenek eszközök a felelős magatartás kikényszerítésére - tette hozzá az EBRD elnöke.
Az 1836-ban alapított, igen előkelő londoni társasági intézmény fényűzően patinás klubházában felszólalva Mirow kijelentette: a válságból levonható másik fő tanulság az, hogy az európai intézményi integráció nem válhat a nemzetállami szintű, belső reformok helyettesítőjévé. Éppen ellenkezőleg: az integrációnak és a belső reformoknak egymást kiegészítve kell hatniuk.
Az EBRD vezetője szerint a pénzügyi válság legkárosabb közvetlen öröksége a szuverén adósságráták felduzzadása, mivel ez akadályozza a kilábalást és aránytalan terhet ró a pénzügypolitikára.
A szuverén adósságprobléma volt a központi oka "az instabilitás második hullámának" az idei év korábbi szakaszában. Ez az instabilitási hullám súlyos nyomást gyakorolt az euróövezetre, és csak az utolsó pillanatban meghozott rendkívüli válságkezelő intézkedésekkel sikerült kordában tartani hatását - mondta csütörtök esti londoni előadásában Thomas Mirow.
Az EBRD elnöke szerint a szuverén adósságválság masszív terhet rak a bankszektorokra. Ám ez nem csupán a bankok problémája, hanem az egész gazdaságé is: azok a bankok, amelyeknek aggódniuk kell a portfolióikban tartott kormánykötvény-adósságok minősége miatt, nehezebben tudják újrakezdeni a magánszektor hitelellátását, ha azonban a reálgazdaság nem fér hozzá elégséges mértékű finanszírozáshoz, akkor a gazdasági növekedés "legjobb esetben is nyomott ütemű lesz" - fejtegette Mirow.
Az EBRD vezetője szerint a nyugati országokban a szuverén adósságráták meredek növekedése "egy teljes nemzedéknyi időn át" komoly terhet rak az adófizetőkre.
Az EBRD tevékenységi területét alkotó országok esetében a probléma ettől valamelyest különbözik: a feltörekvő Európa országainak adósságszintje messze elmaradt a nyugat-európai átlagtól, amikor a válság elérte őket; ez alól "az egyetlen figyelemreméltó kivétel Magyarország volt" - mondta Mirow.
A bankelnök szerint a felzárkózó európai térség válsága nem szuverén, hanem magánszektorbeli adósságválság volt, és az esetek zömében az is maradt. Jóllehet a költségvetési gondok jelentősége is megnőtt egyes országokban, e gondok azonban még mindig másodlagosak az olyan problémákkal összemérve, mint a nem teljesítő kinnlevőségek a magánszektorban, vagy a magánszektor erőteljes kitettsége a devizakockázatoknak - tette hozzá.
Mirow szerint egy olyan időszakban, amikor bizonytalanok a középtávú növekedési kilátások, és nem világos, hogy az egyes országok hogyan tudják majd csökkenteni közadósság-rátájukat meredek adóemelések nélkül, aggodalomra ad okot, ha folyamatosan magas szinten maradnak az államháztartási deficitek.
Ezért "vékony jégre tévednek" azok, akik folytatódó költségvetési expanziót szorgalmaznak a belső kereslet serkentésére. Különösen igaz ez Európában, mivel itt a demográfiai folyamatokból és a növekedési kilátásokból az következik, hogy egy ilyen stratégia esetleges kudarcát "az adófizetők és a fogyasztók közvetlenül a saját zsebükön éreznék meg" - mondta a londoni Reform Club csütörtök esti rendezvényén az EBRD elnöke.
MTI, Privátbankár