1p
A felzárkózó európai térség válsága nem szuverén, hanem magánszektorbeli adósságválság volt, és az esetek zömében az is maradt - mondta az EBRD elnöke
A pénzügyi válság egyik tanulsága az, hogy gondoskodni kell a reformokra és a pénzügyi fegyelemre ösztönző tényezők folytatólagos, az egyes tagállamok EU-integrációja után is ható érvényesüléséről, mert ma nem ez a helyzet - mondta csütörtök esti londoni előadásában az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, aki szerint a térségi gazdaságok bajaira most már nem a további költségvetési költekezés a helyes válasz.

Thomas Mirow a londoni Reform Clubban tartott szemináriumon szólalt fel. A tágabb értelemben vett kelet-európai térség átalakulásának finanszírozására 1991-ben létrehozott londoni pénzintézet vezetője szerint a válság feltárta az európai gazdasági és intézményi integráció fő problémáit, amelyek addig nem kaptak széleskörű figyelmet.     Ezek közül is a legfontosabbak közé tartozik, hogy az integráció ösztönzői egy-egy meghatározott cél eléréséhez kapcsolódnak, és amint egy ország ezt az adott célt eléri, az ösztönző tényező abban a pillanatban "eltűnik".

A bankelnök szerint az európai integráció "talánya, hogy egyszerre teszi a nemzetállami szintű gazdaságpolitikák és reformok sikerességét kritikusabb jelentőségűvé -  és kevésbé valószínűvé".

Mirow szerint ezért az európai szintű gazdaságirányítás rendszerét úgy kell átalakítani, hogy a felelős kormányzati magatartás ösztönzői az uniós csatlakozás után is érvényesüljenek. Ennek kulcsfeltétele, hogy ezek az ösztönzők hitelessé váljanak, és legyenek eszközök a  felelős magatartás kikényszerítésére - tette hozzá az EBRD elnöke.

Az 1836-ban alapított, igen előkelő londoni társasági intézmény fényűzően patinás klubházában felszólalva Mirow kijelentette: a válságból levonható másik fő tanulság az, hogy az európai intézményi integráció nem válhat a nemzetállami szintű, belső reformok helyettesítőjévé. Éppen ellenkezőleg: az integrációnak és a belső reformoknak egymást kiegészítve kell hatniuk.

Az EBRD vezetője szerint a pénzügyi válság legkárosabb közvetlen öröksége a szuverén adósságráták felduzzadása, mivel ez akadályozza a kilábalást és aránytalan terhet ró a pénzügypolitikára.

A szuverén adósságprobléma volt a központi oka "az instabilitás második hullámának" az idei év korábbi szakaszában. Ez az instabilitási hullám súlyos nyomást gyakorolt az euróövezetre, és csak az utolsó pillanatban meghozott rendkívüli válságkezelő intézkedésekkel sikerült kordában tartani hatását - mondta csütörtök esti londoni előadásában Thomas Mirow.

Az EBRD elnöke szerint a szuverén adósságválság masszív terhet rak a bankszektorokra. Ám ez nem csupán a bankok problémája, hanem az egész gazdaságé is: azok a bankok, amelyeknek aggódniuk kell a portfolióikban tartott kormánykötvény-adósságok minősége miatt, nehezebben tudják újrakezdeni a magánszektor hitelellátását, ha azonban a reálgazdaság nem fér hozzá elégséges mértékű finanszírozáshoz, akkor a gazdasági növekedés "legjobb esetben is nyomott ütemű lesz" - fejtegette Mirow.

Az EBRD vezetője szerint a nyugati országokban a szuverén adósságráták meredek növekedése "egy teljes nemzedéknyi időn át" komoly terhet rak az adófizetőkre.

Az EBRD tevékenységi területét alkotó országok esetében a probléma ettől valamelyest különbözik: a feltörekvő Európa országainak adósságszintje messze elmaradt  a nyugat-európai átlagtól, amikor a válság elérte őket; ez alól "az egyetlen figyelemreméltó kivétel Magyarország volt" - mondta Mirow.

A bankelnök szerint a felzárkózó európai térség válsága nem szuverén, hanem magánszektorbeli adósságválság volt, és az esetek zömében az is maradt. Jóllehet a költségvetési gondok jelentősége is megnőtt egyes országokban, e gondok azonban még mindig másodlagosak az olyan problémákkal összemérve, mint a nem teljesítő kinnlevőségek a magánszektorban, vagy a magánszektor erőteljes kitettsége a devizakockázatoknak - tette hozzá.

Mirow szerint egy olyan időszakban, amikor bizonytalanok a középtávú növekedési kilátások, és nem világos, hogy az egyes országok hogyan tudják majd csökkenteni közadósság-rátájukat meredek adóemelések nélkül, aggodalomra ad okot, ha folyamatosan magas szinten maradnak az államháztartási deficitek.

Ezért "vékony jégre tévednek" azok, akik folytatódó költségvetési expanziót szorgalmaznak a belső kereslet serkentésére. Különösen igaz ez Európában, mivel itt a demográfiai folyamatokból és a növekedési kilátásokból az következik, hogy egy ilyen stratégia esetleges kudarcát "az adófizetők és a fogyasztók közvetlenül a saját zsebükön éreznék meg" - mondta a londoni Reform Club csütörtök esti rendezvényén az EBRD elnöke.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG