.jpg)
A tárgyalásokon Horvátország és az EU közös célkitűzéseként fogalmazódott meg a csatlakozási tárgyalások 2009-es lezárása, ami lehetővé tenné, hogy Horvátország legkésőbb 2011-ben az unió teljes jogú tagjává válhasson - derül ki a közleményből.
"Horvátország maga elé tűzött csatlakozási céldátuma ambiciózus, de nem irreális. Mind az EU-nak, mind Magyarországnak érdeke Horvátország mielőbbi tagsága, mert az stabilizáló erőként, modellként és ösztönzőként hathat a Nyugat-Balkán valamennyi államára" - emelte ki Szent-Iványi.
Az igazságügyi reformban és a korrupció elleni küzdelemben jelentkező hiányosságok mellett komoly előrelépés tapasztalható a menekültek visszafogadása és a kisebbségek integrációja terén. Sója Dénessel, horvát parlament magyar nemzetiségi képviselőjével folytatott megbeszélés tapasztalatai szerint a horvátországi magyar kisebbség helyzete rendezett, jogainak biztosítása példaszerű.
Aggasztó jel, hogy az európai integráció támogatottsága Horvátországon belül folyamatosan csökken. Szent-Iványi szerint a horvát és európai politikai elit, média és civiltársadalom közös felelőssége, hogy a csatlakozási folyamatot elősegítő politikai, társadalmi klíma alakulhasson ki.
Nekünk jött be legjobban a kapitalizmus
Horvátország a csehek kedvence
Problémamentes euróbevezetés Cipruson és Máltán (hanganyag)
MTI