1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Romlott valamelyest Magyarország általános országkockázati besorolása a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális sorrendben, de a magyar gazdaság továbbra is a 186 országot soroló lista legkevésbé kockázatos felső harmadában van.
Romlott valamelyest Magyarország általános országkockázati besorolása a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális sorrendben, de a magyar gazdaság továbbra is a 186 országot soroló lista legkevésbé kockázatos felső harmadában van.

Magyarország a tavaly őszi 48. hely után most az 53-ikra került a legnagyobb londoni gazdaságpolitikai magazin által több tucatnyi piaci és politikai elemző értékelése alapján félévente összeállított - a lap márciusi kiadásában közölt - kockázati rangsorban. A térségi EU-országok közül a legjobb helyen továbbra is  Szlovénia áll, amely a tavaly szeptemberi listán elfoglalt 26. helyéről a 24-ikre lépett előre.

Az idei tavaszi országkockázati összesítés egyik feltűnő jellegzetessége, hogy Csehország változatlanul megelőzi Szlovákiát - sőt növelte is előnyét -, annak ellenére, hogy utóbbi az előző kimutatás óta az euróövezet tagja lett. Az első helyezett ezúttal Norvégia, a megszerezhető általános 100 pontból 96,37-tel. Utána a tavalyi listavezető Luxemburg, majd Svájc és Dánia következik.

Az Egyesült Államok - az éppen onnan kiindult súlyos globális pénzügyi válság ellenére - a tavaly őszi 10. helyről a 6-ikra került. A Euromoney ehhez fűzött kommentárja szerint "kevesen gondolták volna", hogy Amerika biztonságosabb befektetési célponttá vált az elmúlt félévben, de bizonytalan időkben a befektetők "a saját fejük után mennek", és talán az új amerikai elnök, Barack Obama személye is jelent bizonyos felhajtóerőt. Japán szintén előrelépett, egy hellyel a 17-ikre, jóllehet a japán gazdaságra minden eddiginél rosszabb idei kilátásokat jósolnak a nagy londoni elemző házak.

A Euromoney új országkockázati listáján - a számos kritérium alapján összeállított osztályzati rendszer alapján - a megszerezhető 100 pontból Magyarország a tavaly őszi 66,43 pont helyett most 57,34 pontot kapott az általános kockázati kategóriában. A legfontosabb részmutatók közül a politikai kockázat pontszáma a fél évvel ezelőtti 17,48 után ezúttal 17,43 lett. Ebben a kategóriában 25 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. E részmutató nem a tényleges belpolitikai kockázatot méri, hanem azt, hogy az egyes országok milyen eséllyel válhatnak nem fizetővé az import és az adósság után, illetve tagadják meg a külföldi részvénybefektetések osztalékának vagy a befektetett tőkének a hazautalását.

A magyar helyezésre a legnagyobb nyomást a gazdaság állapota gyakorolja. A Euromoney által megkérdezett szakértők az általános gazdasági teljesítményre a lehetséges 25 pontból a tavaly őszi 10,36 pont most csak 7,62 pontot adtak Magyarországnak. A Euromoney ugyanakkor a szuverén hiteltörlesztési késedelmek és átütemezések kategóriájában értelemszerűen most is megadta a lehetséges legjobb 10,00 pontot, mivel Magyarországnak az elmúlt félévben sem voltak törlesztési hátralékai és átütemezett adósságai.  A hitelminősítési kategóriában elért pontszám azonban romlott: Magyarország a megadható 10-ből a tavaly őszi 6,56 pont után az új listán 5,47 pontot kapott. 

Az előző országkockázati rangsor kiadása óta mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - rontotta egy-egy fokozattal a magyar szuverén adósosztályzatot, az S&P és a Fitch "BBB plusz"-ról "BBB"-re, a Moody´s "A2"-ről "A3"-ra. Mindegyik besorolás ugyanakkor továbbra is befektetésre ajánlott, sőt a Moody´s változatlanul az elsőrendű "A" kategóriában tartja nyilván a magyar adósságot. A tőkepiaci finanszírozási hozzáférés könnyűségét vagy nehézségét osztályozó kategóriában a Euromoney a lehetséges 5 pontból a tavaly őszi 4,25 pont után most 3,88 pontot adott Magyarországnak.

Az új Euromoney-lista utolsó, 186. helyére ezúttal Zimbabwe került, a lehetséges 100 pontból 5,49-et szerezve. A tavaly szeptemberi utolsó helyezett Irak azonban látványos emelkedéssel a 167. helyre került. India és Izland helyzete romlott a legnagyobb mértékben a tavaly szeptemberi sorrendhez képet. Az előbbi az 56. helyről a 78-ikra csúszott vissza, elsősorban a Mumbaiban elkövetett terrormerénylet hatásaként, az utóbbi pedig a 19. helyről fél év alatt a 39-ikre süllyedt az izlandi bankrendszer összeomlása miatt.

Ki nyeri a válság-rallit? Egyet tippelhet
Már aludni sem tudnak az amerikaiak
Kockázatok és mellékhatások: inkább a kocsira költünk, mint magunkra Veres: létezik vészforgatókönyv
Gyurcsány: még 8-10 hónapot kell kibírnunk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG