
A központ létrehozásának lehetőségét Piebalgs vetette fel két évvel ezelőtt, de létrehozásáról még nincs döntés.
Kóka a sajtónak elmondta: Magyarország támogatja az uniós energiapiac további liberalizációját, és egyebek között olyan piaci gyakorlat irányában szeretne változásokat látni, amelyek révén a piac egyes részein működők nagyobb függetlenséget élveznek.
Kóka hangoztatta, hogy az EU-nak a biztonságos energiaellátáshoz diverzifikációra, új utakra van szüksége. Tudomásul kell venni, hogy a következő 25 év alatt az EU gázfogyasztása a jelenlegi évi 500 milliárd köbméterről mintegy ötödével megnövekszik, ami százmilliárd köbméteres emelkedést jelent - mutatott rá. Úgy vélte, hogy a Kaszpi-tenger térségéből induló Nabucco gázvezeték - melynek létrehozási lehetőségeiről nemrégiben személyesen tájékozódott a térségben - ezt önmagában nem tudja kielégíteni, és az EU-nak emellett szüksége van orosz gázra és folyékony gáz behozatalát lehetővé tevő kikötői terminálokra is.
Piebalgs köszönetét fejezte ki azokért az erőfeszítésekért, amelyeket Kóka János tett annak érdekében, hogy "segítsen új gázbeszerzési forrásokhoz juttatni az Európai Uniót" - az energiaügyi biztos elsősorban az említett, közelmúltbeli közép-ázsiai látogatást emelte ki. Magyarországnak kiemelt érdeke a gázellátás szerteágazóvá tétele, mert ebből a szempontból az EU egyik legkiszolgáltatottabb országa - vélte Piebalgs.
Voila: a kormány energiastratégiája
Déli Áramlat: 2013-ra valóság
Az EU szerint Magyarország is átállt a Nabuccohoz
Megnyugodhat az EU: lesz gáz
Szaporodik, mint Kínában az atomreaktor
Jelentett az MNB: felér egy országértékeléssel
MTI