A rosszul alvók aránya az utolsó nyolc évben csaknem megduplázódott. 13 százalékról 20 százalékra növekedett azoknak a felnőtteknek a száma, akik a gazdasági nehézségek következtében naponta hat óránál rövidebb ideig alszanak. Ennek megfelelően arra a kérdésre, hogy éjszakánként álomban töltenek-e legalább nyolc órát, az igennel válaszolók száma 38 százalékról 28 százalékra csökkent.
Naponta hét óránál is kevesebbet alszanak a franciák: évről évre lecsippentenek néhány percet a napi alvásidőből, 50 év alatt a napi szundi másfél órával csökkent. |
Az alvászavar más egészségügyi zavarokkal is együtt jár. A rosszul alvók csaknem kétszer olyan sok magas cukortartalmú és szénhidrátban gazdag ételt fogyasztottak, mint az álmatlansággal nem küszködők. Az alváshiány és a cigarettázás is gyakran párhuzamos jelenség.
Az amerikai alvásszakértők arra is fölhívják a figyelmet, hogy ez az új társadalmi gond fokozza a közlekedés biztonságának romlását is. A megkérdezett rosszul alvókról kiderült, hogy közülük minden második - az egész csoport 54 százaléka - az előző esztendőben legalább egyszer kábán, figyelmetlenül vezette az autót, sőt egy-egy pillanatra elszunyókált a volánnál.
A cégvezetőnek is árt a túlórázó beosztott
Krízishatás: egyre több az öngyilkos
Halálos lehet a horkolás
MTI