A független, nem kormányzati szervezetként működő NBER közleménye szerint a gazdasági recesszió nagyjából egy éve tart. A nonprofit alapon működő, Cambridge-i (Massachusetts) székhelyű gazdaságkutató intézet azt is közölte, hogy utoljára 2001 márciusa és novembere között volt a gazdaság recesszióban.
Az NBER nem a szokásos módon - két egymást követő negyedévi GDP-csökkenés - alapján, hanem négy kulcsmutató havi alakulását értékelve állapítja meg, milyen ciklusban van a gazdaság. Ezen mutatók a munkanélküliségre, az ipari termelésre és a forgalomra vonatkoznak.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008
Keresztülvihetőnek tartotta a további kamatcsökkentést Ben Bernanke Fed elnök hétfőn texasi üzletemberek előtt mondott beszédében. Mindamellett figyelmeztetett: behatároltak a kamatcsökkentésnek az élénkítő hatásai az amerikai gazdaságra, amely Bernanke szerint még jövőre is gyengélkedni fog. |
Az intézet egyebek között rámutatott, hogy az egyik központi mutató, a foglalkoztatottság 2007 decembere óta folyamatosan csökken. Az Egyesült Államokban 2008 első tíz hónapjában 1,2 millióval csökkent a foglalkoztatottak száma, és a várhatóan pénteken ismertté váló legfrissebb adatok szerint novemberben 325 ezerrel csökkent a munkahelyek száma.
Amerikai közgazdászok már hónapok óta arról beszélnek, hogy az Egyesült Államok recesszióba jutott, az NBER közlésével ez az értékelés "hivatalossá" vált. Mint a CNN rámutatott: az elismert szakembereket tömörítő NBER általában a recesszió kezdete után csak hosszú idővel tudja kijelenteni, hogy a gazdaság a recesszió szakaszába lépett, mivel az értékelt indikátorok végleges adatai csak akkor állnak rendelkezésükre.
Sorost a könyvespolcra: a válság lett a múzsája
Recesszió uralja az egész eurózónát
Kína nagy bajban lesz, ha a világ nem vásárol
A vállalati hiteleken még nem látszik a válság
Olcsóbb lett a magyar bukta elleni védelem
MTI