MDF: Ez a válság az utolsó figyelmeztetés
Dávid Ibolya emlékeztetett arra, hogy pártja komoly válságkezelő programot tett le a tavaly novemberben tartott Nemzeti Csúcson, a kormány azonban nem vette azt figyelembe.
Mint kiemelte, a válságkezelés története nem a következő választásról szól, hanem arról, hogyan lesz gyerekeinknek munkahelye, hogyan lesz nyugdíjunk. Hangsúlyozta azt is: az MDF a tisztességes közteherviselés pártján áll, és az egykulcsos jövedelemadó bevezetése mellett teszi le a voksát.
A pártelnök közölte: az MDF egyetért Bokros Lajos volt pénzügyminiszterrel abban, hogy sokaknak fájna egy mélyreható, gyökeres reform, azonban ehhez a reformhoz a magyar politika nagyon gyáva.
Az állam nem bírja tovább a "kádári-osztogatást", vége a "feneketlen zsák-korszaknak", hiszen a költségvetés nem más, mint az adófizetők közös pénztárcája, melyben véges összegű pénzösszeg található - jelentette ki. Kiemelte: minden egyes embernek áldozatot kell vállalni ahhoz, hogy az ország túljusson a válságból.
Dávid Ibolya arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben a parlamentben folyamatosan "kétharmada van a gyávaságnak", minden felmérés azt erősíti meg, az állampolgárok készek arra, hogy reformfolyamatok induljanak meg. Hozzátette azt is: felmérések szerint az emberek 39 százaléka anyagi áldozatot is kíván hozni azért, hogy az alapvető reformok megszülethessenek.
"Ez a válság egy utolsó figyelmeztetés a magyar politika számára, hogy szakítani kell a kádári nosztalgiával" - közölte.
Mint mondta, a csütörtöki vitának akkor lenne haszna, ha a pártok belátnák, közös programra, egyfajta nemzeti minimumra van szükség, mely ciklusokon ível át.
Császár Antal független képviselő véleménye szerint a válság a munkahelyeket veszélyezteti leginkább. Kiemelte: legfontosabb feladat a munkahelyek biztonságának megteremtése, valamint az adók és a járulékok mérséklése.
Herényi: Gyorsan kellene cselekedni
Egy válságban azonnali és gyors cselekvésre van szükség - mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. A frakcióvezető felszólalása elején köszöntötte a Reformbizottság tagjait a parlament rendkívüli ülésnapján.
Kiemelte: a közalkalmazottakat leszámítva, mindössze egymillió adófizető van az országban. Azért van nagyon nehéz helyzetben a gazdaság, mert az adófizetők csoportját a parlamentben alig-alig képviseli valaki, leszámítva a pártját - tette hozzá.
Mint mondta, azt hitte, hogy a kormánytól javaslatok sokaságát fogja az Országgyűlés ma hallani. Ahelyett, hogy az összefogás reménye érzékelhető lett volna a felszólalásokból, azt látjuk, hogy minden ott folytatódik, ahol decemberben abbahagyta a kormány - fogalmazott. Véleménye szerint egy válságban azonnali és gyors cselekvésre van szükség. Például lehetőség van az adórendszeren belüli átcsoportosításra.
Kiemelte: az MDF szerint indokolt a két százalékos áfaemelés, és az ebből keletkező többletbevétellel csökkenteni kellene a munkaadók járulékfizetési kötelezettségeit. Hangsúlyozta azt is: a reformok sikerének egyik feltétele, hogy a politika értsen egyet abban, ezek a reformok megkerülhetetlenek. A következő lépés pedig a szakmai szervezetekkel való egyeztetés és egyetértés - tette hozzá.
Az MDF frakcióvezetője szintén Bokros Lajost idézte, aki úgy fogalmazott: egyes képviselők sokasága nem is érti, hogy miért van szükség reformokra, a másik csoportnak nem áll érdekében megvalósítani azokat, a harmadik csoport pedig nem tudja jól kommunikálni a reformok szükségességét. Ha a kormánynak olyan javaslatai lesznek, melyek az ország érdekét szolgálják, abban az MDF támogatni fogja a kormányt - jelentette ki.
"Nyugodtan kockáztasson meg egy választást, miniszterelnök úr!"
Az SZDSZ javaslata: négypontos csomag
Ezermilliárdos átcsoportosítást tervez a kormány
Bruttósítanák a családi pótlékot?
Lesz járulékcsökkentés, növelik az áfát
Kiakadtak az áfaemelés gondolatán
MTI