Az adásvételről előzetes megállapodás született. A sajtó szerint az orosz vezetés úgy látja: a két tőzsde összeolvadása a piac hasznára válik. A MICEX tavaly tett először ajánlatot: az RTS-t 750 millió dollárra becsülte, és 20 százalékot szándékozott készpénzben fizetni, a többit saját részvényeivel fedezte volna. Idén januárban a MICEX a becsértéket másfélszeresére, 1,15 milliárdra emelte, és már 35 százalékot kínált készpénzben, míg a fennmaradó összeget 1:3 arányban MICEX-részvényekre szándékozott konvertálni. Ezen felül az RTS részvényeseinek opciót ajánlott a konvertálandó csomag 2013-ben, 25 százalékos prémiummal való megvásárlására.
Az érdekeltek reményei szerint április második felében írják alá a dokumentumokat, és haladéktalanul le is zárják az üzletet. Alekszej Uljukajev, az Orosz Központi Bank elnök-helyettese és a MICEX igazgatótanácsának elnöke bejelentette azt is, hogy a jegybank ki szándékozik vonulni a MICEX-ből, s erre vonatkozó terveit júniusban terjeszti elő.
A két tőzsde versengésében a vezető brókerek, s velük a nagy gazdasági szereplők az általuk létrehozott RTS-nél maradtak, de a kisebb játékosok a MICEX-hez pártoltak. Néhány év alatt a tőzsdék forgalma kiegyenlítődött. |
A MICEX 1992-ben jött létre a Szovjetunió Állami Bankjának valutatőzsdéje alapján, ma Oroszország és Kelet-Európa legnagyobb tőzsdéje, lényegében monpóliuma volt a valutakereskedelemre, és rá bízták az államkötvényekkel való kereskedelem megszervezését is. Ez volt a kilencvenes évek orosz pénzügyi piacának két fő területe, majd a MICEX 1997-ben beindította a részvénykereskedelmet.
MTI