
A töltőket főként kényelmességből szokás a hálózati csatlakozóban tartani; egyébként minden egyes alkalommal újra meg kellene keresni, és újra be kellene dugni a berendezést, és a vezeték kibogozása is külön feladat lenne. A töltők azonban standby üzemmódban is fogyasztanak. A Nokia számításai szerint az elektromos hálózathoz csatlakoztatott, de mobilakkumulátor feltöltésére éppen nem használt töltőeszközök számlájára írható a mobiltelefonos kommunikáció során felhasznált villamos energia kétharmada. Ha a világon jelenleg működő több mint hárommilliárd mobiltelefon tulajdonosa beruházna egy négy-, vagy ötcsillagos töltőbe, akkor két közepes méretű atomerőmű teljesítményével felérő energiát lehetne megtakarítani.
Az ökocsillag rendszer tehát hasznos újítás is lehetne - írja a Der Spiegel -, de sokkal célszerűbb lenne, ha használat után mindenki kihúzná a dugóból a mobiltöltőt. A rendszer így végeredményben kontraproduktív, mert a sok csillaggal jutalmazott berendezések tulajdonosai nyugodt lelkiismerettel pazarolhatják tovább az energiát.
Az egységes jelzésrendszer átmeneti, gyakorlatias kompromisszum arra az időre, amíg kidolgozzák a felhasználói kényelmesség és az energiahatékonyság szempontjainak egyaránt megfelelő megoldást. A dolog abszurditását jelzi, hogy a mobilgyártók fejlesztői laborjaiban tesztelt egyik prototípust egyszerűen ki-be lehet kapcsolgatni, természetesen egy rikítóan zöld színű gombbal - áll a német hetilap beszámolójában.
Az Európai Bizottság egy 2007-es tanulmánya szerint egyébként a standby üzemmódban tartott elektromos berendezések miatt Magyarország éves áramfogyasztásának megfelelő mennyiségű energia vész kárba az Európai Unióban.
Felköthetik a mobilgyártók
Izzó lelkesedés: még ragaszkodunk a körtékhez
Légkondi: 25 fok alatt elfogy a levegő