Meghalt Tom Lantos
Budapesti értelmiségi családban született 1928. február 1-jén. Zsidó származása miatt nem kerülhette el az üldöztetést, a munkatáborból egy kudarcba fulladt kísérlet után másodjára sikerült megszöknie. Apja túlélte a holokausztot, azt azonban soha nem tudta meg, mi történt édesanyjával. Szökése után a fővárosban bujkált, szőke haja és kék szeme miatt ő volt az, aki a búvóhelyről katonai felöltőben ki-kimerészkedve ételt próbált szerezni társainak.
A háborút követően beiratkozott az egyetemre, 1947-ben egy F. D. Roosevelt elnökről írt esszéjével elnyerte a Hillel alapítvány Amerikába szóló ösztöndíját. Seattle-be érkezve megdöbbentő hatással volt rá az amerikai gazdagság. "A szegénység, éhezés és az emberiség legszörnyűbb rémülete után egyszer csak barátságos emberek között találtam magam, volt mit ennem. Nem hittem a szememnek" - emlékezett vissza. A nyugati parton gyökeret verve közgazdasági diplomát, majd a Berkeley Egyetemen doktori címet szerzett, 1950-ben feleségül vette gyerekkori szerelmét, Gábor Zsazsa unokatestvérét, Anette Tillemannt.
Egyetemi tanárként saját külpolitikai témájú tévéműsora volt, nagyvállalatok, politikusok kérték ki tanácsait. A politikai ringbe 1980-ban szállt be. A tapasztalatlan demokrata párti Lantos a republikánusok földcsuszamlásszerű országos győzelme ellenére megverte hivatalban lévő vetélytársát, így ő lett az első (és egyetlen) holokauszt-túlélő a kongresszusban.
A Reagan-éra hajnalán keresztülvitte indítványát, amelynek nyomán a kongresszus tiszteletbeli amerikai állampolgárságot adományozott Raoul Wallenbergnek (erre addig csak egy példa volt, Winston Churchill). A kétpárti együttműködés támogatójaként John Edward Porter republikánus kollégájával 1983-ban megalapította a kongresszus emberi jogi csoportját, amelynek mind a mai napig társelnöke volt.
A kelet-európai rendszerváltást is szorosan figyelemmel kísérő, külpolitikai téren megkerülhetetlenné váló Lantos a boszniai háború idején elsők között sürgetett komoly amerikai fellépést. A világ szinte minden fontos emberi jogi kérdésében állást foglalt, vezető szerepet töltött be a képviselőház egyik legbefolyásosabb bizottságának számító külügyi bizottságban, 2007 januárja óta ő volt a testület elnöke.
57 éve házasságban élt. Tom Lantos számos magyar és nemzetközi kitüntetés birtokosa volt, öt nyelven beszélt.
"Még csak karrierem felénél járok" - nyilatkozta alig egy éve. Az 1981 óta folyamatosan hivatalban lévő politikus azonban nyelőcsőrákja miatt 2008 januárjában bejelentette, hogy az idei választáson már nem méretteti meg magát, de terminusát betegsége ellenére szerette volna kitölteni.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Lantos születésnapja és a politikától való visszavonulása alkalmából február 7-én személyesen adta volna át a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét, a politikus megromlott egészségi állapota miatt az esemény azonban elmaradt.
Gyurcsány: A régió valamennyi polgára elveszített valakit
Gyurcsány Ferenc szerint Magyarország és a régió valamennyi polgára elveszített valakit, aki nagy tehetséggel, őszinteséggel és hatalmas befolyással képviselte ennek a hányatott sorsú térségnek az ügyét. A miniszterelnök erről újságírók előtt beszélt a Parlamentben, Tom Lantos halálhírére reagálva.
"Tom Lantos megérdemli, hogy Közép-kelet-Európa és Magyarország milliói egy pillanatra rá gondoljanak és őrizzék meg az emlékét" - fogalmazott a miniszterelnök, aki a politikusról azt mondta: személyesen sokra tartotta, szerette és tisztelte.
Amerikai befektetők hozzák a pénzt Magyarországra
Nagy pénzekért megy Kóka Washingtonba
MTI