Hasonló véleményt tükröznek az MTI londoni tudósítója által összegyűjtött vélemények is. A Capital Economics, az egyik vezető londoni befektetési és pénzügyi elemző csoport felzárkózó európai piaci közgazdászai azt várják, hogy a magyar jegybank 2011 végéig nem módosítja 6,00 százalékos alapkamatát.
A Capital Economics londoni elemzői 2012-re azonban már látnak mozgásteret a pénzügypolitika lazítására abban az esetben, ha a befektetői kockázatkerülés "nem erősödik túl nagy mértékben". "Bármi történjék ugyanis, a magyar jegybanki alapkamat még mindig magasabb lesz, mint bárhol máshol a térségben" - fejtegették a cég londoni szakértői. A ház mindezek alapján 2012 első negyedére fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést és így 5,50 százalékra csökkenő jegybanki alapkamatot jósol jelenleg, megjegyezve, hogy ez kevesebb a piac által beárazottnál.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői szerint az MNB várhatóan a lassabb növekedés és a kedvező inflációs kilátások ellenére sem tudja csökkenteni alapkamatát, mivel jelenleg a magyar jegybank számára a kockázati környezet "a kulcsfontosságú változó", és valószínűtlen a kamatcsökkentés egészen addig, amíg az MNB szerint a magyar kockázati felárak ezt nem indokolják. A Morgan Stanley londoni elemzői mindezek alapján 2012-ben is változatlan, 6,00 százalékos MNB-alapkamatot várnak. Ez egyébként csökkentett kamatvárakozás a cég részéről, mivel a ház korábban jósolt egy fél százalékpontos emelést jövőre, ezt az előrejelzését azonban most ejtette.
A kamatra vonatkozó elemzői várakozásokat felülírhatja az MNB szeptemberben publikálandó új inflációs jelentése, amelyben minden valószínűség szerint a jegybank csökkenheti az idei átlagos 3,9 százalékos és a jövő évi 3,6 százalékos inflációs prognózist, amivel utat nyithat a kamatcsökkentés előtt. A budapesti elemzők a júliusi 3,1 százalékos infláció után tovább mérsékelték 2011-re vonatkozó prognózisaikat: decemberre 3,35 százalékos inflációval számolnak az előző hónapban közölt 3,5 százalék után, míg 2011 egészére az új konszenzus 3,8 százalék az előző havi 4,0 százalék után. Az MNB csak akkor lazíthat szeptemberben, ha ezt a nemzetközi környezet is lehetővé teszi, azaz az euró/forint árfolyam stabilizálódik 270 körül, és a svájci frank/forint árfolyam sem leng ki felfelé a 230-235-ös sávból.
MTI, Privátbankár