
Eiberg szerint az OCA2 gén mutációja kromoszómáinkban létrehozott egyfajta kapcsolót, amivel lehetségessé vált „kikapcsolni” a barna szem kialakulásáért felelős folyamatot. Ez a genetikai kapcsoló az OCA2-essel szomszédos génben található; a mutáció után tulajdonképpen nem teljesen kikapcsolódik a folyamat, inkább leszabályozódik. Ez azt jelenti, hogy a szivárványhártyában csökken a melanin-termelés – ennek köszönhetően a barna szem helyett kék lesz. Ha az OCA2-es teljes mértékben kikapcsolna, a hajba, a szemben és a bőrben egyáltalán nem termelődne melanin – ezt az állapotot albínóságként ismeri az orvostudomány.
Eiberg és csoportja a kékszeműek mitokondriális DNS-ét vizsgálta meg. A tesztalanyok mintái Jordániából, Dániából és Törökországból érkeztek. A vizsgálatok során az OAC2-re fókuszáltak, valamint a melanin termelését szabályozó genetikai mutációra.
A melanin mennyiségétől függően a szemszín a barnától a zöldig változhat. A barnaszeműek esetében jelentős egyedi eltérések figyelhetőek meg a melanin-termelést szabányzó DNS-szakasz felépítésében. Meglepő módon azonban a kékszeműeknél csak igen minimális eltérés mutatkozik a szivárványhártyában megfigyelhető melanin mennyiségében. „A vizsgált 800 ember közül mindössze egy lógott ki a sorból - neki a kék szemében volt egy barna folt is” – számolt be a megfigyelésről Eisberg a LiveScience-nek. A tudósok szerint ez azt jelenti, hogy a kékszeműeknek a melanin-termelésért felelős DNS-része gyakorlatilag teljesen megegyezik.
„Ez alapján kijelenthető, hogy a kékszeműek mind egyetlen közös őshöz kapcsolhatóak” – mondta el Eiberg. „Mind ugyanazt a kapcsolót örökölték DNS-üknek pontosan ugyanabban a részében.”
Miért olyan élvezetes vakarózni? Itt a válasz
Szerencsétlen negyvenesek: egy betűn múlhat a boldogság
Megdőlt egy tévhit: még a Fekete Halál is válogat
Egyre nagyobb a zűr a kávé körül
Orvosi áttörés: könnyebb élet új szervekkel
Sokat dolgozik? Halálos veszélynek teszi ki magát!
LiveScience