Mint kifejtette, ehhez alkalmazkodik a költségvetési irányelvekre tett javaslat, ezen irányelvek mentén folytatja majd az MTA vezetése a költségvetési tárgyalásokat.
"A költségvetésben jelentős emelést kérünk, ezen növekedések mindegyikéhez hozzárendelünk egy programot. A költségvetési tárgyalások során a kormány dönt, hogy ezen programokat az Akadémián kívánja-e megvalósítani, vagy sem. Amennyiben az Akadémián kívánja megvalósítani, az ehhez szükséges források beépülnek a költségvetésbe" - fogalmazott.
Jelen irányelvek feltételezik, hogy a kutatás, a fejlesztés és az innováció a következő időszakban hasonlóan a foglalkoztatáshoz, környezetvédelemhez, az oktatáshoz, a gazdaságot és a társadalmat élénkítő területté válik. Ennek megfelelően azon területek fejlesztését, kiemelt támogatását javasolja az MTA, amelyek hatékonyan, számon kérhetően és nem utolsó sorban viszonylag rövid időn belül hozzájárulnak a gazdasági és társadalmi célok megvalósításához. Az irányelvek kialakításánál figyelembe vették, hogy az Akadémia közfeladatai az elmúlt két évben jelentős mértékben növekedtek.
Pálinkás József elmondta, hogy a kutatási infrastruktúra fejlesztésére 2 milliárd forintot kér az Akadémia, az akadémiai kutatócsoportok létesítésére az egyetemeken pedig 1,8 milliárd forintot, ami a korábbiakhoz képest jelentős növekedés.
"A kormány majd dönt, hogy ilyen formában kívánja-e a kutatásokat fejleszteni az egyetemeken, vagy más módon" - húzta alá Pálinkás József. A kutatóintézeti támogatások célzott növelésére kitérve, elmondta, hogy elkészült a kutatóhálózat felmérése.
"Világosan látszik, hogy kutatóintézeteink hogyan teljesítenek, ahhoz, hogy a kutatóintézeteket fejleszteni tudjuk, célzott többlettámogatásra van szükség, ennek becsült értéke 2,8 milliárd forint. Az ésszerű alapellátási rendszer kialakításához 1,5 milliárd forintra van szükség" - sorolta az MTA elnöke.
Az Akadémia a jövő évi költségvetési irányelvek prioritásai közé sorolta egyebek közt a 2009-ben a kiemelkedő fiatal kutatók hazacsábítását és itthon tartását célzó Lendület-program folytatását. Tájékoztatása szerint tavaly e célra az MTA költségvetéséből 250 millió forintot fordított, az összegből 5 kutatócsoportot hoztak létre. Az idén 6 új kutatócsoportot létrehozására biztosítottak forrást, ez évente 300 millió forintot jelent. "Ez minden évben beépül a költségvetésbe, már 550 millió forint van a költségvetésünkben ilyen címen. Most 600 millió növekedést kérünk, ebből 10 kutatócsoportot tudunk elindítani" - magyarázta Pálinkás József.
A könyvkiadás fejlesztésére, amely különösen a hazai társadalomtudomány művelői számára bír nagy jelentőséggel, pótlólagosan 100 millió forintot kérnek.
Rosszul használjuk fel a kutatási pénzeket
MTI