A csúcstalálkozó időpontja várhatóan május 10-én, vagy akörül lesz. Van Rompuy tokiói sajtóértekezletén sietett hangsúlyozni, hogy az Athénnal folytatott tárgyalások megfelelően haladnak és nincs szó adósság-átütemezésről.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) időközben azt jelentette be, hogy a Görögországnak szánt - eredetileg 15 milliárd eurós - hitelt 25 milliárdra emeli (lásd keretes írásunkat).
Ugyanakkor a Standard & Poor´s keddi görög leminősítésének bejelentése után szerdán tovább nőtt és soha nem látott szintre, 900 bázispont fölé - a vezető euróövezeti tagállamok átlagának több mint a tízszeresére - emelkedett a görög szuverén adósságtörlesztési leállás ellen köthető ötéves lejáratú határidős biztosítási ügyletek (CDS) árazása Londonban. Kedden este még 823 bázispontnál járt az árazás.
Nem lesz elég a 45 milliárd Tízmilliárd euróval növelné részesedését a Görögországnak szánt nemzetközi pénzügyi csomagban a Nemzetközi Valutaalap (IMF), attól tartva, hogy az EU-val együtt eddig megajánlott 45 milliárd eurós segélyprogram nem lesz elegendő a görög adósságválság elszabadulásának megakadályozására - írta szerdán, athéni és washingtoni illetékesekre hivatkozva a Financial Times. A Financial Times által idézett befektetők és szakértők szerint a hároméves pénzügyi csomag végleges méretével kapcsolatos washingtoni várakozások "legalább 70 milliárd euróra nőttek". |
A görög CDS árazások rekord szintű növekedése az összes magas államháztartási hiánnyal küzdő euróövezeti ország CDS-árazását is jelentősen emelte a szerda délelőtti kereskedésben. Új egyéves mélypontra zuhant az euró árfolyama is a dollárhoz képest: szerda délelőtt 1,3142 dollárt ért egy euró a londoni bankközi devizapiacon.
Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Görögországnak szánt közös pénzügyi segélymechanizmusáról május 2-án zárulnak le a tárgyalások. Ezután az EU állam- és kormányfői, illetve az IMF a tervek szerint május 10-én szavaznak a tervről - közölte kedden a német kormány írásos formában a német alsóházzal.
Amennyiben zöld utat kap a terv, Görögország május 19-éig megkapja a hiteleket, pont akkor, amikor egy közel 9 milliárd eurós adósságot kell újrafinanszíroznia.
Az egyre valószínűbb forgatókönyv szerint az eurózóna egésze 30 milliárd euróval, az IMF további 15, esetleg 25 milliárd euróval járul hozzá a jelentősen eladósodott Görögország megsegítéséhez.
Belépünk az eurózónába még mielőtt felbomlik?
Bóvli kategóriába került Görögország
Hatalmas pofont kapott Portugália
Ötödikén leáll Görögország
MTI, Privátbankár