FOGYASZTÓI BIZALOM - AZ NINCS
Az Egyesült Államokban a gazdasági fordulatnak szinte még semmi jele sem mutatkozik, az aktivitás egyenes vonalú, egyenletes lefelé mozgást végez. A 2008 januárjában még 87,3 pontot mutató amerikai fogyasztói bizalmi index a tavalyi év utolsó hónapjaiban már begyorsulva kezdett el zuhanni, és idén februárban 25 pontig ereszkedve, szinte teljesen összecsuklott - írja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadója elemzésében.
Nemcsak a jelenbeli helyzet fest azonban ilyen rossz képet, de hat hónapos távlatban sem várnak érdemi javulást a megkérdezettek. A lakosság „hiperérzékennyé” vált a költekezésben. Az ICSC adatai alapján a fogyasztók szorongatott helyzete a tavalyi, kulcsfontosságú novemberi és decemberi hónapokban kezdett el látványosabban romlani. A kiskereskedelmi hálózatok jelentős, akár 30-70%-ot elérő kedvezményeket is hajlandóak voltak adni, hogy becsalogassák a vásárlókat az áruházaikba. Egyes elemzők szerint már vagy 25 éve nem lehetett ilyen „mániákus” árleárazásokat látni. Mindenki a felhalmozódott készleteket akarja ugyanis kisöpörni.
Februárban már csak minimális, 0,1%-kal esett vissza a kiskereskedelmi értékesítés, ami alapvetően azonban a Wal-Mart eredményeinek volt köszönhető. A vásárlók a márkásabb, divatosabb áruházakat egyre inkább hanyagolva, a „diszkont” áruháznak számító Wal-Martba látogatnak.
Az amerikai autóértékesítések februárban 41%-kal estek vissza az előző év hasonló időszakához képest, ami éves szinten 9,1 millió eladott autónak és pontosan 27 éves mélypontnak felel meg. Mi sem mutatja jobban, hogy milyen kritikus helyzetben van a recesszióra egyik legérzékenyebben reagáló autóipari szektor, mint az, hogy hiába csökkentik a termelést a gyártók, a készleten lévő gépkocsik már a kikötőkben is nehezen férnek el, Angliában már lezárt, használaton kívüli reptereken tárolják az autókat.
GDP – 1982 ÓTA NEM CSÖKKENT ILYEN GYORSAN
A IV. negyedéves felülvizsgált amerikai GDP-t a decemberi tényleges adatok fényében a korábbi -3,8%-os értékről -6,2%-ra módosították lefelé. 74 elemző közül egy sem számolt ilyen gyors ütemű gazdasági zsugorodással, a jelentős visszaesést pedig csak részben magyarázza a decemberi 6%-os exportcsökkenés.
Az amerikai nemzetgazdaság szintjén hatalmas méreteket öltenek a raktárakban egyre inkább tornyosuló készletek. A Készlet/Értékesítési ráta a tavaly decemberi 1,27-es értékről 2008 decemberére 1,44-re emelkedett, amilyen magasságban utoljára az ezredforduló környékén tartózkodott. Az autó- és alkatrészgyártók szektorában ez a mutató a 2007. decemberi 2,07-es értékről egy év alatt 2,59-re ugrott. A szektorok közül egyértelműen ez a leglátványosabb emelkedés, ami ez esetben azt jelenti, hogy több mint két és fél hónap alatt lehetne csak kisöpörni a felhalmozott készleteket.
INGATLANPIAC – A FORDULATOT EGYELŐRE CSAK VIZIONÁLNI LEHET
Az elmúlt két hónapban egy biztató fejleményről sem számolhatunk be az amerikai ingatlanpiaccal kapcsolatban. A novemberi elképesztő mélységekből decemberre ugyan visszaugrott az éves használt lakás értékesítések száma, de januárban ismét lefelé vette az irányt és 12 éve nem látott mélységekbe zuhant. A 4,49 milliós szám alapján még igen korai lenne bármilyen trendfordulóról beszélni. A decemberi technikai visszapattanásban valószínűleg szerepet játszott az is, hogy egyes államokban az árcsökkenés mértéke elérte a 30%-ot is, ami vevőket csalogatott a piacra, a januári adat azonban minden szempontból kiábrándító volt. A tavalyi évben úgy tűnt, hogy az 5 milliós szint körül fog stagnálni az újraértékesítések száma, azonban a novemberi-januári adatok már egyértelműen az értékesítések további zuhanásáról számoltak be. A fék nélküli áresést felerősítette az is, hogy az ingatlanok kényszerű lefoglalása 83%-kal ugrott meg 2008-ban.
Több mint 8,3 millió amerikai adósnak kell szembesülnie azzal, hogy a jelzáloghitel-tartozása meghaladja ingatlanjának értékét. Az amerikai kormány jelentése szerint, az USA-ban potenciálisan mintegy 6 millió háztartás néz szembe lakóingatlanának elárverezésével. A Realtors szerint az értékesített házak mintegy 45%-a már így is árverések vagy egyéb kényszerértékesítések során kerül eladásra. Ekkora plusz kínálat már magában is hatalmas nyomást jelent az árakra. A kényszerértékesítés miatt eladóvá vált ingatlanok azonban mintegy 9 százalékkal tovább rombolják azon lakások értékét, amelyek szomszédságában a „for sale” tábla van kitéve.
MUNKAERŐPIAC – HETENTE 100.000 EMBER KERÜL AZ UTCÁRA
Tavaly az USA-ban mintegy 2,6 millióan vesztették el munkahelyüket. A foglalkoztatottságban látott ilyen gyors ütemű visszaesésre 1945 óta nem volt példa. Összesen 2007 decembere óta mintegy 4,4 millióan kerültek utcára, a munkanélküliség pedig februárra 8,1%-ra ugrott, amilyen magasságban utoljára 1984-ben volt. A január 26-i napot pedig joggal keresztelték el a munkaerőpiac „Véres Hétfőjének”, mivel csupán egyetlen nap leforgása alatt 61 ezer munkahely felszámolását jelentették be az amerikai cégek. Nem ritka, hogy a vállalatok egy lépésben a teljes dolgozói létszám 10-15%-át is leépítik.
EREDMÉNYSZEZON – TOTÁLIS PROFITRECESSZIÓ
Még egy éve sem volt, hogy a Bloomberg elemzői konszenzus a vállalatok profitabilitása terén még robosztus visszapattanást várt a negyedik negyedévre, év/év alapon mintegy 50%-os eredménynövekedéssel. Ehelyett azonban most súlyos profitrecesszióval szembesülhet a piac. Ugyan némi örömre ad okot, hogy a várakozásokhoz képest eddig jobban teljesített a szektorok többsége, azonban index szinten így is 58%-os profitcsökkenést láthatunk, ami összességében mintegy 42%-kal marad el az elemzők várakozásától. Ez már így az ötödik egymást követő negyedév, amikor az S&P indexnél az egy részvényre jutó eredmény szintjén év/év alapon csökkenést lehet látni.
Természetesen a pénzügyi szektor fest a legrosszabbul, ami már (egyelőre egyedüliként) szektor szinten is közel 50 milliárd dolláros veszteséget termelt. A veszteségekről beszámoló amerikai cégek a leépítések mellett sok évtizede nem látott rohamtempóban csökkentik az osztalék-kifizetéseiket, hogy minél több készpénzt tudjanak megőrizni. Jelenleg az amerikai cégek többségének eredménytermelő képessége kártyavárszerűen omlik össze.
ROHAMTEMPÓBAN - A 787 MILLIÁRDOS CSOMAG
A tavalyi év első felében még sétagalopp sebességgel reagált az amerikai kormány a pénzügyi rendszerben kialakult feszültségekre. A Lehman bedőlése után pánikhangulat tört ki, aminek hatására már láthatóan csökkent az intézkedések reakcióideje. A pénzügyi válság fokozatosan globális gazdasági válsággá transzformálódott és januárra már olyan szimptómákat generált, amelynek kezelésében már napokat sem lehetett késlekedni.
Obama mintegy 3,5-4 millió munkahely megtartását, illetve teremtését tűzte ki céljául. A frissen felavatott elnök így már beiktatása előtt versenyt futott az idővel. A piac az év elején a várva várt Obama intézkedésekbe kapaszkodott, azonban a meghirdetett fiskális és bankmentő csomag a hatalmas mérete ellenére egyáltalán nem nyugtatta meg a piacokat. A 787 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomag 290 milliárd dollárt fordít adócsökkentésre és kedvezményekre, 310 milliárdot állami beruházásokra, valamint 190 milliárdot biztosítana munkanélküli segélyekre és a társadalom-biztosítás támogatására.
A program kritikusai nem mentő, hanem „költekezési” csomagként emlegetik a programot, ami nem fogja érdemben tompítani a recessziós sokkhatást, de enyhíti az egyre inkább morajló társadalmi feszültségeket. Az mindenesetre jól látható, hogy ez a csomag ugyan abszolút értékben hatalmas, de a válság méretéhez képest nem biztos, hogy elégséges, valamint szétaprózott és nem is teljesen jól irányzott. Továbbá, ami leginkább félő, hogy abban az esetben, ha jelenleg nemcsak egy ciklikus mélypontról, hanem egy fenntarthatatlan és haldokló gazdasági modell elhúzódó válságáról van szó, ez a fiskális injekció csak átmenetileg fog megoldást nyújtani.
Eltűnik a családok spórolt pénze
"Senki sem lesz fizetésképtelen Kelet-Európában"
A fideszeseknek sötétebb a jövő
Londonban már bíznak bennünk?
London: "ha baj van, előbb kell szólni"
Autóipar: a beszállítók kétharmada már szenved
Privátbankár