A Magyar Nemzeti Bank törvényben rögzített feladata, hogy a gazdaságot megfelelő mennyiségű, minőségű és címletösszetételű készpénzzel lássa el. A jegybank kiemelt figyelmet fordít a bankjegyhamisítás elleni küzdelemre valamint a tudatos készpénzhasználatra. Jelenleg a hamis bankjegyek elleni védekezés egyik leghatékonyabb eszköze az UV-A és UV-C fénycsővel egyaránt rendelkező bankjegyvizsgáló segédeszközök használata, ezért az MNB 2011 tavaszán Európában is úttörő módon programot indított az UV-A/C-készülékek beszerzésnek támogatására.
Mivel Magyarországon igen készpénzintenzív a gazdaság, és a készpénzes fizetésnek fontos szerepe van, ezért szükség van a pénzbe vetett bizalomra - emiatt az MNB-nél is fontosnak tartják a hamisítás elleni küzdelmet. Ráadául Magyarországon kiugró mértékű a hamisítás európai szinten és a régióban is.
A hazai hamisítók döntő többsége a nagy címletekre fókuszál: a nem valódi pénzek 90%-a 5, 10 és 20 ezres, így az ezáltal okozott kárérték is igen magas. Ma már akár 80 millió forint ebből származó kárt is ki tudnak mutatni egy évben, ez pedig erodálhatja a pénzbe vetett bizalmat.
Lényeges, hogy a legújabb hamisítványok nagyon megtévesztőek és már a készpénzkezeléssel foglalkozókat is képesek megtéveszteni. Olyan biztonsági jellemzőket is imitálnak ezek a bankjegyek, amelyeket korábban nem: a vízjelek is hasonlóak rajtuk és a holografikus fémfólia is. Ezeken túl már a hagyományos UV-A nyomatot is imitálni tudják, így a korábbiakban használt, egyszerűbb UV-lámpa már nem elegendő felismerésükre.
"Lásson többet, kevesebbért!"
A program első részeként a jegybank az UV-A/C-készülékeket forgalmazni szándékozó cégek körében keresett partnereket. Ezen cégek feladata az UV-A/C-készülékek értékesítése az MNB támogatását elnyerő kiskereskedők és vendéglátósok számára. Az MNB mára az ország 26 pontján összesen 36 partnerrel kötött forgalmazói megállapodást; a program sikerét a folyamatosan bővülő kör is jelzi. A jegybank nemrég elindította program második fázisát is: a pályázat során az UV-A/C-készülékek nettó árának 60%-ával (de készülékenként legfeljebb 20 ezer forinttal) támogatja a program által megcélzott kiskereskedőket és vendéglátósokat. Egy ilyen modern ellenőrző berendezés ára 16 és 70 ezer forint között van, a támogatással viszont akár már 6400 forintért bszerezhető a legolcsóbb változat.
A program részletes leírása, a pályázati feltételek és a kisfilm az MNB honlapján, ide kattintva érhető el. |
A kereskedők az MNB nyilvános termék- és forgalmazói listájáról választhatják ki, hogy hol szeretnék megvásárolni az MNB támogatás értékével csökkentett áron az UV-A/C készüléket. A támogatásra fordítható pénzügyi keret összértéke 50 millió forint.
Az UV-C fényben megváltozik a holografikus jel színe, így kiszűrhető a hamis bankjegy
A felhasználói pályázat meghosszabbított határideje: 2011. október 28. (vagy a pénzügyi keret kimerülése).
A Magyar Nemzeti Banknál bíznak abban, hogy minél többen, minél hamarabb kihasználják ezt a lehetőséget, hiszen közös érdekünk a pénz iránti bizalom megőrzése.
Privátbankár - Szilágyi Balázs