Költségvetési támogatásra jogosultak a választások nyomán parlamentbe jutott pártok és az a szervezet is, amely a választásokon legalább egyszázalékos eredményt ért el. A parlamentből kiesett pártok és pártalapítványaik - a mandátumvesztés napját magában foglaló hónap végéig, illetve az új Országgyűlés megalakulásának napját magában foglaló negyedév utolsó napjáig - időarányosan részesülnek költségvetési támogatásban, és a költségvetési törvény felhatalmazást ad a kormánynak arra, hogy a fel nem használt előirányzatot újraossza.
A frissen megjelent rendelet értelmében az MSZP 252,2, az SZDSZ 152,3, a KDNP 1,6, az MDF 107,7, a MIÉP-Jobbik a Harmadik Út Párt pedig 22,1 millió forinttal kap kevesebb pénzt annál, amely összeget a költségvetés elfogadásakor az előirányzatban meghatároztak. A Fidesz 129,2 millió forintos pluszt könyvelhet el választási eredményei nyomán, az LMP 145,4, a Jobbik 261,3 millió forint támogatáshoz jut.
A Táncsics Mihály Alapítvány az előirányzatban szereplőhöz képest 142,6 millió forinttal, a Szabó Miklós Tudományos, Ismeretterjesztő, Kutatási és Oktatási Szabadelvű Alapítvány 44,1, a Barankovics Alapítvány 0,9, az Antall József Alapítvány 18,9, a Magyar Igazságért, a Jobb Magyarországért Alapítvány 12,5 millió forinttal kevesebb állami pénzre lett jogosult. A Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány a tavaly rögzítettekhez képest 73,1 millió forinttal több pénzből gazdálkodhat idén a rendelet szerint.
Hétfőn a pártok támogatásának 15 százalékos csökkentését kezdeményezte az év hátralévő részére az idei évi költségvetés módosításáról benyújtott javaslatában a fideszes Lázár János és a KDNP-s Harrach Péter, előterjesztésük elfogadása mintegy 223 millió forintot takarítana meg a büdzsének.
A pártok támogatásának 15 százalékos csökkentése az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett 29 pontos gazdasági akcióterv részét képezte.
A két kormánypárti képviselő önálló indítványa szerint a büdzsében a Magyar Szocialista Párt kiadási előirányzata 655,9 millió forintra, a Fidesz - Magyar Polgári Szövetségé 870,1 millió forintra, a Kereszténydemokrata Néppárté 213,4 millió forintra változik. A Jobbik Magyarországért Mozgalom 222,1 millió forintot, a Lehet Más a Politika 123,6 millió forintot kapna.
Az országos listán mandátumot nem szerzett pártok közül a MIÉP - Jobbik a harmadik út kiadási előirányzata 15,8 millió forintra változna, az SZDSZ kiadási előirányzata 108,8 millió forint, a Magyar Demokrata Fórumé 116,2 millió forint lehet az indítvány elfogadása esetén.
A módosítási javaslat nem érinti a pártalapítványok támogatását. Harrach Péter, a javaslat keddi expozéjában azt mondta, a 2010-es előirányzat - amely a választási eredmények alapján módosult - 2 milliárd 548 millió forint, az első öt hónapban ebből 1 milliárd 60 millió forintot fizettek ki, míg a ki nem utalt támogatás a hatodiktól a tizenkettedik hónapig 1 milliárd 486 millió forint. Ennek a tizenöt százaléka pontosan 223 millió forint, ennyivel kapnának kevesebbet a pártok az év hátralévő részében - közölte.
MTI