1p
Az EU országainak adóssága harmada annak, amit Washington maga előtt görget - a világ vezetői Jackson Hole-ban csak arról beszéltek, ami eddig is világos volt
Jackson Hole-ban a hétvégén sikerült egyértelmű dolgokat megfogalmazni, a világ vezetői már nem itt találják ki a problémák megoldását. A figyelem Ben Bernanke semmitmondó beszéde után ismét átkerülhet Európára, miközben az EU országainak adóssága harmada annak, amit Washington maga előtt görget.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Christine Lagarde a gazdaság mai problémáinak kezelésére az enyhe pénzügypolitika, mindenekelőtt az alacsony kamat politikájának folytatását javasolta hét végi felszólalásában a központibank-vezetők éves konferenciáján, az amerikai Jackson Hole üdülőhelyen, ahol pénteken Ben Bernanke bejelentette a "nagy semmit".

Tanácsát elemzők szerint az Európai Központi Bank (EKB) elnökének, Jean-Claude Trichet-nek szánta, Trichet azonban nem tűnt elérteni a célzást. Felszólalásában Európa egyik legfontosabb eredményének nevezte az inflációs várakozások "lehorgonyzását", aminek érdekében az EKB idén már kétszer emelte alapkamatát, összesen fél százalékponttal 1,50 százalékra.

A bruttó államadósság a GDP arányában az Európai Unió országaiban

Adatok: Eurostat/Privátbankár  (2010-es év végi adatok alapján)


Egyebekben Lagarde-hoz hasonlóan Trichet is úgy vélte, hogy az Egyesült Államokban éppúgy, mint Európában és a többi fejlett térségben ma a legnagyobb gond a sok adósság és a renyhe gazdasági növekedés együttese. Hozzátette: Európában növeli a nehézséget a kormányzás problémája.
"A földrész intézményeinek átszabása összetett folyamat, itt a történelmet látjuk alakulása közben" - mondta az EKB elnöke.

Sürgette az euróövezeti országokat a szerinte túlzott munkaügyi és szolgáltatási szabályozás reformjára, általában a válságellenes intézkedések végrehajtására, köztük az európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) kölcsönkerete már elhatározott növelésének jóváhagyására. Úgy vélte, az európai bankoknak meg kell erősíteniük tőkemegfelelési mutatójukat, de kijelentette: likviditási válság nem lehetséges az EKB rendkívüli refinanszírozási műveletei miatt.

Három év és vége?

Az euróövezet 2014-re leküzdheti az adósságokkal kapcsolatos nehézségeket - jelentette ki egy német lapinterjúban a pénzzavarba került euróövezeti országok megmentésére létrehozott mentőalap, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) elnöke.

Klaus Regling a Spiegelben megjelent interjúban hangsúlyozta, "megalapozottan lehet számítani arra, hogy a válságnak két-három éven belül vége lesz, mivel az euróövezet országaiban javulnak a legfontosabb gazdasági mutatók".

Ártalmas biztosíték
Angela Merkel német kancellár vasárnap ismét elutasította azt az elképzelést, hogy a továbbra is recesszióban vergődő Görögország biztosítékokat adjon az euróövezeti országoknak a második mentőprogramja fejében, és azt mondta, hogy már az erre vonatkozó, előzetes finn-görög megállapodás sincs napirenden.
"Görögország hitelképességének csak még jobban ártana" a részleges biztosítékadás - idézte a kancellár szavait a Bild am Sonntag című német lap vasárnap.


Az EFSF német elnöke szerint minden euróövezeti ország megkezdte pénzügyi helyzetének stabilizálását, és a válság által legsúlyosabban érintettek - mint például Írország - már kezdenek talpra állni. Regling szerint az euróövezet pénzügyi helyzete jobb, mint az Egyesült Államoké, mert ott a hiány háromszor akkora, mint az euróövezetben.

Jön egy újabb semmitmondó csúcs?

A francia kormány konkrét eredményeket vár a Húszak (G20) novemberi csúcsértekezletétől a nemzetközi pénzügyi tranzakciós adó ügyében. "Javaslaton dolgozunk, amelyet szeptemberben az EU elé terjesztünk, ősszel tanulmányozunk, majd eltökélt szándékunk, hogy a Húszak november 3-4-i, cannes-i értekezletén eredményt érünk el" - idézte Francois Baroin francia pénzügyminisztert a Le Journal du Dimanche című párizsi újság vasárnap.

Előzőleg a francia és a német pénzügyminiszter múlt kedden Párizsban megbeszélte, hogy közös javaslatot terjesztenek az EU tagországai elé a jövő hónapban.

A franciák továbbra is kreatívak

A francia pénzügyminiszter arról is szólt, hogy Franciaország és Németország 2013-tól tervezi a vállalati adóalap-számítás és a társaságiadó-kulcsok összehangolását, és ezzel példát akarnak mutatni Európának.

A tranzakciós, azaz egyes pénzügyi műveletekre kivetett adó a pénzintézeteket terhelné, afféle irányított "bankadó" lenne, de attól alapvetően különbözik abban, hogy nem sommásan a pénzintézetek profitját vagy mérlegfőösszegét terheli, és nem is átfogóan egyes pénzügyi tevékenységeket vagy a pénzügyi alkalmazottak prémiumát sújtja, hanem előre meghatározott pénzügyi műveleteket, üzletkötéseket, ha és amikor azok megtörténnek. Pártolói szerint ez a fajta adó alkalmas olyan spekulációs ügyletek visszaszorítására, amelyeket a pénzügyi válságért felelősnek tartanak, az adó ellenzői viszont úgy vélik, megvalósíthatatlanul széles nemzetközi együttműködés kellene a sikerhez, és még akkor sem biztos, hogy ez az adó kiegyensúlyozná a piacokat.

Globális piacon mindenhol adóztatni kellene a bankokat

Az Európai Központi Bank elnöke, Jean-Claude Trichet a múltban többször hangoztatta, hogy a tranzakciós adó csak akkor működnék, ha világszerte bevezetnék. A brit kormány is ellenzi, hogy az EU önállóan cselekedjék, mert attól tart, hogy az adó módfelett sújtaná a londoni Cityt, a világ egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató központját.

Az Európai Bizottság elvben szükségesnek tartja a tranzakciós adót. Június végén, előterjesztvén a következő hétéves, 2014-2020-as időszakra vonatkozó közös költségvetési tervezetét, a bizottság a lehetőségek között említette ezt a forrást is mint olyat, amellyel növelni lehetne a közös költségvetés közvetlen bevételeinek arányát. Több dokumentumban azonban a brüsszeli bizottság is utalt arra, hogy szélesebb nemzetközi együttműködés is kellene. A Nemzetközi Valutalap (IMF) tavaly óta több munkaokmányban fejezte ki kétségeit, de egyszersmind úgy véli, a pénzügyi tranzakciós adót "nem lehet elvetni adminisztratív alkalmazhatósági alapon", vagyis mert nehéz bevezetni és beszedni.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG