A nemrég megszületett ötpontos megállapodás egyik legtöbbet idézett eleméről, a száznyolcvan forinton rögzített svájci frank törlesztés lehetőségéről a szakértő úgy nyilatkozott: az arra lesz jó, hogy a most fizetési nehézséggel küzdők ténylegesen kapjanak egyfajta mentőövet, a törlesztőrészletük csökkenjen picit.
Azt a feltételezést Galcsik Éva nem tartja reálisnak, hogy a rögzített és a valós árfolyam közötti különbségből fakadó, elkülönített számlán vezetett adósság a svájci frank árfolyamának csökkenése nyomán az évek alatt akár el is tűnhet. Biztosan lesz az eredeti tartozás mellett még ezen a külön számlán is felgyülemlett tartozás a könnyített periódus, tehát 2014 év végén - tette hozzá a szakértő.
Megjegyezte: vigyázni kell a rendszerbe való belépéssel, mivel ez nem rugalmas szisztéma. Aki egyszer belép, az nem léphet ki belőle 2014 év végéig, akkor sem, ha időközben rendeződnek a körülményei és tudna többet törleszteni. A könnyített periódus lejártával ugyanakkor törleszteni kell tovább a hitelt a 2014-ben esedékes árfolyamon, és törleszteni kell emellett a gyűjtőszámlán felhalmozott összeg részleteit is.
A kérdésre, hogy kinek érdemes kérnie a rögzített árfolyamon törlesztést, Galcsik Éva azt mondta: aki már most úgy érzi, hogy nem tud fizetni, annak érdemes belépnie a rendszerbe. Azoknak viszont, akik bár nehézségek árán, de még tudnak rendszeresen törleszteni, azt javasolja az egyesület, hogy várják meg az év végét, ameddig lehet kérni a rendszerbe való felvételt.
A kilakoltatási moratórium feloldása azokat veszélyezteti, akiknek az ingatlanát már elárverezték, van rá vevő, “velük nem tudjuk, mi lesz” - nyilatkozta az egyesületi szakértő kérdésre válaszolva, hozzátéve: szerinte az érintett családok számáról a végrehajtói kamarának sincsenek pontos adatai, ezért felelőtlenség lenne bármilyen számot mondani. Az viszont feltételezhető, hogy nem túl sok család van veszélyhelyzetben, lévén az ingatlanpiac meglehetősen gyengén működik.
De ha csak egy családról is volna szó, az az ígéret hangzott el, hogy senki nem maradhat fedél nélkül; tehát az ötpontos megállapodás valamely pontjának alkalmasnak kell lenni arra, hogy az érintettek lakhatását biztosítsa a jövőben. A jogszabályi környezetet úgy kell kialakítani, hogy senki ne maradjon fedél nélkül – értelmezte a bankszövetség és a kormány megállapodását Galcsik Éva.
A kérdésre, hogy mikorra derül ki a rendszerről, vajon mennyire működőképes és mennyire segíti a nehéz helyzetbe került családokat, az egyesületi szakértő azt válaszolta: hosszas előkészítő munkára lenne szükség ahhoz, hogy a rendszer jól kialakítható legyen, ám erre nincs elég idő.
Ezért ők azt szorgalmazzák, hogy minél előbb szülessenek meg a részletes szabályok, minél több érdekelt vegyen részt a tárgyalásokban. Azért kell minél előbb pontot tenni a mostani helyzet végére, hogy kiderülhessen, mennyire működőképes a kialakított új rendszer és javítani lehessen rajta – nyilatkozta Galcsik Éva a Közbeszéd stúdiójában.
Privátbankár