Úgy vélte, hogy az elmúlt egy év arról szólt, hogy nem tűnt el a párt, stabilizálta magát, és bebizonyította: igenis számolni kell vele a következő húsz évben is. Hozzátette, hogy szerinte ellenzék ilyen nehéz helyzetben még sohasem volt, mint most. A gond nem pusztán az, hogy kétharmada van a kormánynak, hanem az, hogy visszaélnek ezzel a parlamenti kétharmaddal - mondta. Úgy vélte, csak társadalmi összefogással lehet megálljt parancsolni és érdemi egyeztetésre, meghátrálásra kényszeríteni a kormánypártokat.
Szerinte csak úgy érhetik el, hogy a bizonytalan választók feléjük forduljanak, ha a média nyilvánossága előtt a társadalmi problémákkal foglalkoznak. "Most azt kell bebizonyítanunk a választópolgároknak, hogy tanultunk az elmúlt időszak hibáiból, és egy hiteles, modern politikával adunk választ az ország gazdasági és strukturális problémái mellett az emberek hétköznapi gondjaira is" - fogalmazott.
A párton belüli feszültségekről szólva Mesterházy Attila azt mondta: vannak olyan kezdeményezések, amelyek a médianyilvánosságért születnek, s így elterelik a figyelmet arról az építkezésről, amelyre szerinte a pártnak szüksége van.
Hozzátette: markánsan eltérnek a vélemények bizonyos kérdésekben, de ezeket nem a médián keresztül kell megbeszélni, hanem a belső fórumokon. "Az emberek nem szeretik a vitatkozós pártokat, helyette egységet és összefogást akarnak látni" - mondta.
A pártelnök szerint az elmúlt nyolcévi kormányzás természetesen konzerválta a párton belüli viszonyokat is. A megújulás folyamata pontosan arról szól, hogy a terep mindenki számára nyitott. "A pártelnöknek tehát az a dolga, hogy mindenki megtalálja a helyét és szerepét abban a közös darabban, amelyet játszunk. És igen, van, amikor egy szerepet már nem annak kell játszania, akinek eddig, de ez nem azt jelenti, hogy őrá már nincs szükség, csak most másik szerepet kell vállalnia, mondjuk egy mellékszerepet. Akkor van baj, ha valaki erre nem hajlandó vagy a mellékszerepből állandóan a bonvivánt akarja eljátszani. Ilyenkor szólni kell neki, hogy nem ez a dolga. És ha ezt nem tudja elfogadni, akkor keresnie kell magának egy másik színházat" - mondta az interjúban.
Az MSZP-kongresszus összehívását kezdeményezi Mesterházy Attila - megújul az MSZP? A pártelnök a választmány szombati ülésén - ahol a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció platform által szorgalmazott pártszavazás kiírásáról határoznak - azt mondta: az MSZP belügyeiről és jövőjéről szóló vitákat korrekt és átlátható módon kell lezárni, ezért javasolja, hogy a szocialisták június 18-án tartsanak kongresszust. "Itt a többség eldöntheti, hogy milyen pártot akar" - utalt arra, hogy az MSZP-ben hosszú ideje vita folyik a párt átalakításának mikéntjéről. "Ha tisztességes, nyílt vitában a többség eldönti, hogy milyen pártot szeretne, azt mindenkinek tudomásul kell vennie" - mondta, kiemelve: ezután az MSZP önmaga helyett az ország dolgaira összpontosíthat. Mesterházy Attila közölte, hogy javaslatáról egyeztet az elnökséggel, amely összehívhatja a kongresszust. Ezen személyi kérdésekkel nem foglalkoznának. Kifejtette: a szocialista párt jövőjéről szóló vita fontos, ahogy az is, hogy abban mielőbb döntésre jussanak. Ugyanis - folytatta - a belső viták akadályozzák, hogy az MSZP "kifelé forduljon", és arra koncentráljon, hogy milyen úton halad tovább, ha sikerül leváltania az Orbán-kormányt. Mint mondta, a szocialista pártnak ahhoz, hogy alternatívát tudjon nyújtani, össze kell fognia minden olyan demokratikus erővel, amely hozzá hasonlóan látja az ország helyzetét. De legalább ilyen fontosnak nevezte, hogy a párt egységes legyen. Az MSZP választmánya szombaton zárt ülésen dönt arról, hogy mely kérdésekben ír ki pártszavazást. A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció hat kérdést tenne fel a párttagoknak: javasolják, hogy a tagság közvetlenül válassza meg az MSZP elnökét és a megyei elnököket; hogy a szocialista párt a törvényben megköveteltnél nagyobb átláthatóságot biztosítson a gazdálkodásáról; hogy a pártvezetők és az e tisztségekre jelöltek jövedelem- és vagyonnyilatkozatával kapcsolatban a párt országos etikai és egyeztető bizottsága ellenőrzést folytathasson; valamint hogy a pártvezetők csak egy választott tisztséget tölthessenek be. A párt elnöksége azt javasolta a választmánynak, hogy csak a kezdeményezők által megfogalmazott kérdéseket bocsássa szavazásra. A pártszavazás kiírásához kétharmados többség szükséges, a voksolást júniusban tarthatják meg. |
MTI, Privátbankár, Népszava