
Azt a korábbi kutatások is kimutatták, hogy a fájdalom, ideértve az erős vakarást is, megszünteti a viszkető érzést. Yosipovitch és kollégái most azt vizsgálták, mi történik az agyban, miközben valakit megvakarnak.
A kísérlet során funkcionális MRI segítségével azt figyelték, az agynak mely területei aktiválódnak a vakarás során. 13 egészséges embert vakargattak meg egy puha kefével az alsó lábszárukon, 30 másodperces intervallumokban, összesen 5 percen keresztül.
A vakarás csökkentette az elülső és hátulsó cinguláris kéreg aktivitását – ezek a területek a fájdalom feldolgozásával és a memóriával is kapcsolatba hozhatóak. Minél intenzívebben vakarták az alanyt, annál inkább csökkent ezen agyterületek aktivitása. „Elképzelhető, hogy a vakargatás elnyomja a viszketés érzelmi összetevőit, így hozva enyhülést” – fogalmazott Yosipovitch.
A kutatók arra is rájöttek, hogy ha vakarózunk, miért fordul elő gyakran, hogy más területeken is muszáj megvakarnunk magunkat. A vakarás növeli a másodlagos szomatoszenzoros kéreg - egy fájdalomközpont - aktivitását az agyban, és a prefrontális kéregben, ami pedig a kényszeres magatartásformákkal áll kapcsolatban. „Ez megmagyarázza, miért érzünk olyan erős késztetést, hogy tovább vakarózzunk” - magyarázta Yosipovitch. A kutatók elmondták: a tanulmány csak részben magyarázza meg a jelenséget, mivel a tesztalanyok nem egy viszketési inger hatására kezdtek el vakarózni; azonban annak megismerése, hogy ilyenkor mi zajlik az agyban, rendkívül hasznos lehet a krónikus viszketéstől szenvedők kezelésében, beleértve az ekcémásokat, és sok vese-dialízissel kezelt pácienst is.Szerencsétlen negyvenesek: egy betűn múlhat a boldogság
Megdőlt egy tévhit: még a Fekete Halál is válogat
Egyre nagyobb a zűr a kávé körül
Orvosi áttörés: könnyebb élet új szervekkel
Sokat dolgozik? Halálos veszélynek teszi ki magát!