1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem valószínű, hogy a magyar jegybankot megakadályozza a további kamatcsökkentésben az élelmiszerár-infláció múlt havi kiugrása, mert az MNB Monetáris Tanácsa az élelmiszeráraknál jelenleg jobban figyel a piaci kockázati prémiumokra, és attól tart, hogy a túl hosszú ideig feszesen tartott pénzügypolitika emeli a recesszió kockázatát - áll az egyik vezető londoni befektetési ház elemzésében, amely az MNB döntéshozóival tartott budapesti megbeszélés alapján készült.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltatócsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői a befektetői körnek kiadott csütörtöki londoni jelentés szerint a minap a Monetáris Tanács "galamb többségét képviselő" Oblath Gábortól és Neményi Judittól hallgattak meg tájékoztatást, és a ház ennek alapján visszaállította eredeti előrejelzését a már októberben várható negyed százalékpontos magyarországi kamatcsökkentésről.

Az elemzés szerint a budapesti találkozó előtt a JP Morgan "fontolgatta", hogy a 7,00 százalékos év végi MNB-kamatszintről szóló eredeti prognózisát 7,25 százalékra emeli a szeptemberi inflációs adatsor azon elemei miatt, amelyeket az inflációs kockázat növekedésének "egyértelmű" jeleiként értelmezett. A monetáris tanácsi tagokkal folytatott budapesti megbeszélése nyomán azonban a ház kitart eredeti kamatpálya-prognózisa mellett, áll az elemzésben.

Az ismertetés szerint a monetáris tanácsi tagok "legalábbis egyelőre" meglehetősen derűlátók az élelmiszerár-kiugrással kapcsolatban. Jóllehet elismerik, hogy a jelenség rövid távon növeli az inflációt a korábbi várakozásokhoz képest, ugyanakkor jórészt átmeneti sokknak tartják, amely szerintük valószínűleg nem fog belezavarni a középtávú kilátásokba, sőt a 2008 végi inflációt a bázishatások révén lejjebb is viheti.

Mindezek alapján az MNB-döntéshozók továbbra is helytállónak tartják azt a nézetet, hogy a 2009-es inflációs cél teljesül. Kiemelték azt is, hogy az áfa- és takarékossági hatásoktól megtisztított, éves szintre vetített, szezonális kiigazítással számolt negyedévenkénti maginflációs pálya lefelé tart - bár az ugyanígy számolt havi összevetésű maginfláció nem -, és a szolgáltatási, valamint a beruházási javak csökkenő inflációja hozzájárul a feldolgozott élelmiszerek árkiugrásának ellensúlyozásához, áll a JP Morgan ismertetésében.

A beszámoló szerint mindkét monetáris tanácsi tag hangsúlyozta, hogy a hazai fogyasztás gyengesége is segíti az élelmiszer- és energiaár-sokkok hatásának enyhítését.

Neményi Judit a JP Morgan idézete szerint azt mondta: az inflációs várakozások kordában tartásának legjobb módja a feszes költségvetési politika. Hozzátette: ha a pénzügypolitika "túl hosszú ideig marad túl feszes", az már növelheti a recesszió kockázatát.

Neményi szerint "nem lenne igazán kívánatos" a forint további erősödése a 250 alatti tartományban. Az MT-tag felidézte, hogy a jegybank elemzői szerint a 2009-es infláció 250 forintos euróárfolyammal és 6,50 százalékos alapkamattal is teljesíthető - áll a londoni befektetési ház ismertetésében.

A JP Morgan beszámolója szerint Neményi Judit annak a véleményének is hangot adott, hogy a pénzügypolitikának követnie kell a piaci kockázati felárak változásait. A monetáris tanácsi tag szerint, ha a kamatdöntő testület nem követi kamatcsökkentésekkel a kockázati prémiumok csökkenését, abból a piaci szereplők azt a következtetést vonhatják le, hogy az MNB-nek van valamilyen kedvezőtlen információja az inflációról vagy a költségvetési adatokról.

Oblath Gábor a londoni ház elemzőinek adott tájékoztatón az ismertetés szerint "hasonló szellemben" nyilatkozott, mondván: a kamatmódosítás két fő tényezője az inflációs kilátások és a piaci viszonyok/kockázati prémiumok változása.

Mindkét monetáris tanácsi tag szerint ez utóbbi még változatlan inflációs kilátások mellett is lehetővé teszi a kamatcsökkentést, és ez nem is számítana monetáris enyhítésnek, mivel egyszerűen az erős forintárfolyam alacsonyabb kamatszinttel történő ellensúlyozásáról lenne szó, a tényleges monetáris kondíciók változása nélkül, áll a JP Morgan Londonban kiadott beszámolójában.

A jelentés szerint mindkét MT-tag kifejtette "a szokásos, obligát véleményt" az inflációs várakozások emelkedése jelentette kockázatokról és a folyó bértárgyalások fontosságáról, de a JP Morgan elemzőinek benyomása szerint egyikük sem hisz erőteljesen abban, hogy ezek a tényezők valóban kisiklathatják a dezinflációs folyamatot.

Jelenleg mindenesetre úgy tűnik, hogy a Monetáris Tanács "galamb tagozata" inkább kihasználná most a kedvező piaci hangulatot, ahelyett, hogy megvárná a bértárgyalások kimenetelét, áll a JP Morgan csütörtöki londoni beszámolójában. A ház - a kedvező piaci viszonyok fennmaradását feltételezve - jövőre 6,50 százalékig süllyedő MNB-alapkamattal számol.

A béradatok bátoríthatják a "kamatőröket"
Az energiaárak gyorsították az inflációt az EU-ban
Már szeptemberben folytatódhat a kamatcsökkentés (hanganyag)

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG