A legújabb beszerzési menedzserindexek tanúsága szerint mára lefulladt a tavaly kezdődött "mini-boom" a közép-kelet-európai gazdaságok feldolgozószektoraiban - vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint azonban a magyar jegybank a külső kockázatok miatt az idén várhatóan még nem szánja el magát kamatcsökkentésre.
Magyarországon a gyáripari aktivitást mérő index a csütörtökön közzétett új kimutatás szerint augusztusban 50,1-re, idei eddigi mélypontjára csökkent az előző hónapban számított 52,1-ről. A múlt havi érték még épphogy növekedést jelez, a beszerzési menedzserindexek ugyanis 50-es érték alatt mutatják a vizsgált szektor teljesítményének visszaesését, e szint fölött bővülésre utalnak.
Egy éve lehetett tudni
A londoni Capital Economics vezető felzárkózó piaci közgazdásza, Neil Shearing csütörtöki kommentárjában úgy vélekedett, hogy "egyáltalán nem meglepő" a közép-kelet-európai gyáripar "mini-boomjának lefulladása", mivel a termelés megugrását már 2009 közepe óta egyszeri tényezők vezérelték, köztük a pénzügyi válság idején befagyott kereskedelem-finanszírozás újjáéledése, valamint a raktárkészletek visszatöltéséből eredő hajtóerő.
Shearing szerint ennél is fontosabb az a "bizonyos ideje már egyértelmű" tény, hogy a térségi feldolgozóipar "reneszánszát" végső soron a német ipar fellendülése hajtotta, tekintettel a kiterjedt beszállítói kapcsolatokra. "Több mint egy éve mondjuk, hogy a legnagyobb euróövezeti gazdaság valószínűleg lassulni fog a globális kereslet gyengülése miatt, és ezt a felzárkózó Európa gyáripara is megszenvedi ... úgy tűnik, hogy most elérkeztünk erre a pontra" - vélekedett csütörtöki kommentárjában a Capital Economics vezető londoni közgazdásza.
Indulhat a kamatlavina?
Shearing szerint ezután nagyon sok múlik azon, hogy mennyire esik vissza az euróövezeti növekedés üteme. Az elemző közölte: a Capital Economics szerint valószínű a jegybanki kamatcsökkentés Magyarországon és Lengyelországban, "sőt akár még Csehországban is", de várhatóan csak a jövő év elején.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői a közép-európai hármak beszerzési menedzserindexeiről adott csütörtöki kommentárjukban Magyarországról kiemelték, hogy a magyar átfogó index részmutatói közül a beszerzési árak jelzőszáma jelentősen csökkent. A GS londoni elemzői mindazonáltal fenntartották azt a véleményüket, hogy az MNB egyelőre nem módosítja 6,00 százalékos alapkamatát, mivel szerintük a magyar jegybank a globális kockázatvállalási hajlam bizonytalansága és az euróövezeti helyzet miatt elsősorban a pénzügyi stabilitásra és a forintra összpontosít.
A várható magyarországi jegybanki kamatpályáról megoszlanak a citybeli előrejelzések.
Újraszámolnak az elemzők
A JP Morgan bankcsoport befektetőknek kiadott legutóbbi globális helyzetértékelésében közölte, hogy a ház közgazdászainak előrejelzése szerint 40 százalékos az esélye az újabb amerikai recessziónak, és a növekedési lendület a felzárkózó piaci térségben is megtorpan a következő egy évben. A JP Morgan friss prognózisa Magyarországon az idén 1,5 százalékos, jövőre 1,3 százalékos reálnövekedést valószínűsít. Mindezek alapján a cég londoni közgazdászai módosították a magyar jegybanki kamatpályára vonatkozó előrejelzésüket, és most már MNB-kamatcsökkentést várnak 2012 elejére.
A JP Morgan új távlati prognózisa szerint a magyar jegybanki alapkamat a jelenlegi 6,00 százalékról 2012 márciusában 5,50 százalékra csökken.
Ez jelentős előrejelzési változtatás, mivel a JP Morgan - finanszírozási és forintárfolyam-kockázatokra hivatkozva - még néhány héttel ezelőtt is azt valószínűsítette előrejelzéseiben, hogy a következő MNB-kamatmódosítás emelés lesz.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői azonban jövőre sem várnak MNB-kamatmódosítást, annak ellenére sem, hogy a cég - miután erőteljesen rontotta a világgazdaság egészére adott növekedési előrejelzését - nemrégiben jelentősen visszavette a magyar gazdaságra szóló növekedési prognózisát is.
Megfutamodik-e a magyar kormány?
A ház új előrejelzése szerint a magyar gazdaság az idei év egészében 1,6 százalékkal növekszik - a Morgan Stanley eddig érvényben volt előrejelzésében még 2,6 százalékos GDP-növekedés szerepelt 2011-re -, jövőre pedig a cég csak 1,4 százalékos magyar gazdasági növekedést vár a korábbi 2,0 százalékos prognózis helyett.
A ház szerint a várttól elmaradó gazdasági növekedés "a társadalmilag legnépszerűtlenebb" takarékossági intézkedések elhalasztására késztetheti a magyar kormányt, ezt viszont a piac "esetleg nem venné jónéven".
Ebben a környezetben a Morgan Stanley szerint az MNB várhatóan a lassabb növekedés és a kedvező inflációs kilátások ellenére sem tudja csökkenteni alapkamatát, mivel jelenleg a magyar jegybank számára a kockázati környezet "a kulcsfontosságú változó".
A Morgan Stanley londoni elemzői mindezek alapján 2012-ben is változatlan, 6,00 százalékos MNB-alapkamatot várnak. Ez is egyébként csökkentett kamatvárakozás a cég részéről, mivel a Morgan Stanley korábban jósolt egy fél százalékpontos emelést jövőre, ezt az előrejelzését azonban most törölte.
MTI, Privátbankár