Az ország kormányzati-pénzügyi vezetőitől az emberek azt várják, hogy ne vonják ki magukat a törvények hatálya alól - mondta Orbán Viktor hétfőn újságíróknak a jegybankelnökkel való közös munkára vonatkozó kérdésre. Mint fogalmazott, "együtt sírunk, együtt nevetünk. Itt kell adózni". Ez egy elvi kérdés, nem pedig személyes kérdés, nem a Magyar Nemzeti Bank függetlenségének kérdése - hangsúlyozta a leendő miniszterelnök.
A bemutatott miniszterjelöltekre utalva Orbán Viktor hétfőn a Parlamentben újságíróknak úgy fogalmazott: nagyobb tekintéllyel és hatáskörrel rendelkező miniszterekből álló kabinetet szeretett volna látni, "azzal a megfontolással, hogy a régi világban és a nyugati világban ma is a miniszter egy nagyon komoly önálló döntési pozíciókkal rendelkező politikai vezető".
"Olyan embereket választottam, akikről senki nem gondolja, hogy az én beosztottaim" - mondta, hozzáfűzve: mindenkit azzal a szándékkal nevezett ki, hogy ameddig bírja, addig csinálja. Kérdésre közölte, a kormányprogram bemutatásának időpontjával kapcsolatban Navracsics Tibor leendő miniszterelnök-helyettes az illetékes.
Még az idén lehet adócsökkentés
Az idén a GDP 4,5-6,5 százalékos sávjában lehet az államháztartás hiánya; az már látszik, hogy nem teljesül az eredetileg, a még hivatalban lévő kormány által vállalt, GDP arányosan 3,8 százalékos deficit - mondta Matolcsy György, a leendő nemzetgazdasági miniszter hétfőn, az új kormány minisztereit bemutató sajtótájékoztatót követően.
Matolcsy György azt mondta: a Varga Mihály által vezetett gazdasági tényfeltáró bizottság várhatóan június közepére teszi le jelentését, akkor lehet majd tisztán látni, hogy például szükség van-e pótköltségvetésre. Jövőre a deficit várhatóan a GDP 4,5-5,5 százaléka körül lehet. Hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormány szigorú költségvetési politikát fog folytatni.
Ön mit szól a kormánynévsorhoz? Szavazzon! |
Matolcsy György lát lehetőséget még az idén egy év közbeni adócsökkentésre. Mint mondta: azonnali fordulatra van szükség az adórendszerben, csökkenteni kell a bürokráciát, teljes fordulatra van szükség foglalkoztatásban, el kell érni az uniós források jobb felhasználását és új Széchenyi-tervet kell elindítani.
2011 végén határozható meg reálisan az euróbevezetés időpontja Magyarországon Matolcsy György szerint. Úgy fogalmazott: jelenleg nem lehet reálisan célba venni az euró bevezetését. Hozzátette: a Varga Mihály vezette gazdasági tényfeltáró bizottság június közepére várt jelentése ismeretében részletes leltárt kell készíteni, és ehhez képest másfél év múlva lehet megnevezni az euróbevezetés menetrendjét.
Az egész honvédelmet kell nézni
A honvédelem egész rendszerét át kell tekinteni, aminek csak egy része a Honvédelmi Minisztérium és a honvédség - mondta Hende Csaba leendő honvédelmi miniszter hétfőn a Parlamentben az MTI-nek. Az Orbán-kormány majdani minisztereit bemutató sajtóeseményt követően Hende Csaba az MTI kérdéseire elmondta, hogy a minisztériumon, a honvédségen túl fontosak az olyan kérdések is, mint a társadalom, vagy a gazdaság szereplőinek viszonya a honvédséggel. A részterületekre vonatkozó döntéseket azonban egyazon rendszerbe ágyazva kell meghozni - fűzte hozzá.
"Tehát nem kiragadva, hanem az egészet kell látni, és ebben az átfogó szemléletben szeretném megközelíteni a honvédelem ügyét" - hangsúlyozta Hende Csaba. A leendő honvédelmi tárcavezető elmondta, hogy egyelőre csak vezető munkatársakat kért fel, az államtitkárokat később nevezik ki; közvetlen környezetében van három volt vezérkari főnök is, akik rendelkezésére állnak és segítségére vannak az előkészítésben.
A honvédelmi tárcát érintő korrupciós ügyekkel kapcsolatban azt mondta: "elhatározott szándékom, hogy a rendet és a fegyelmet minden eszközzel helyre fogom állítani a Honvédelmi Minisztériumban és a honvédségben is".
A missziókról annyit közölt, hogy a legfontosabb kérdés az abban szolgáló katonák biztonsága. E tekintetben azt tervezi, hogy személyesen is meglátogat több missziót és a legrövidebb időn belül lépéseket kíván hozni a katonák biztonságának fokozására. Egyúttal kitért arra is, hogy nagyon fontosnak tartja a misszióban lévő katonák itthon maradt családtagjairól való gondoskodást. Ezt intézményesíteni kell - fűzte hozzá. Közlése szerint a katonai titkosszolgálatok átszervezése további egyeztetéseket igényel, és nem vetődött fel, hogy a minisztérium elköltözzön a Balaton utcából.
Az állami vagyon értékének a növelése a cél
A hazai és európai uniós fejlesztési források gyors és hatékony felhasználását, a közbeszerzés egyszerűsítését és az EU keretein belül a magyar vállalkozások előnyhöz juttatását sorolta egyebek között a legfontosabb feladatok közé Fellegi Tamás leendő fejlesztési miniszter.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tárcavezetői posztjának várományosa, azt követően, hogy Orbán Viktor hétfőn bemutatta a leendő kormány tagjait, az állami vagyongazdálkodással kapcsolatban azt mondta: nem zárható ki privatizáció, de nem ez a fő stratégiai irány. Az állami vagyon értékének a növelése a cél - fűzte hozzá. Konkrétumokat a leendő miniszter a kormányalakítás után ígért és megjegyezte: "a stratégiát még most alakítjuk". A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz tartozik majd az állami vagyongazdálkodás, az infokommunikáció, valamint a belföldi és európai uniós fejlesztések.
Semjén fő célja a kettős állampolgárság megadása
A kettős állampolgárság határon túli magyarok számára történő megadását említette az egyik legfontosabb célkitűzéseként újságíróknak hétfőn Semjén Zsolt, aki az Orbán-kormányban általános miniszterelnök-helyettesi posztot tölthet majd be. A KDNP elnöke megtiszteltetésnek tartja a felkérést, amit örömmel vállalt el. A politikus az MTI kérdésére azt mondta, hogy általános miniszterelnök-helyettesként széles feladatkörrel bírhat majd.
Hozzátette: az általános miniszterelnök-helyettes munkájába várhatóan "minden politikai jellegű feladat" beletartozik majd. Megerősítette, hogy lesz a Fidesz és a KDNP között egy szerződés a kormány működési rendjéről, és ebben mindent részletesen rögzítenek majd. A jövőbeni konkrét feladatairól előzetesen azt mondta: "mindig is foglalkoztam nemzetpolitikai ügyekkel és a jövőben is szívesen teszem ezt".
Újságírói kérdésre válaszolva kiemelte, a határon túli magyarok számára a kettős állampolgárság biztosítása erkölcsi kötelesség, különösen 2004. december 5-ike, a kettős állampolgárságról szóló népszavazás óta. Elmondta azt is, hogy bizonyos egyházpolitikai kérdésekkel is szívesen foglalkozna majd, hiszen az egyházak ügye a "szíve csücske".
Versenyképes vidéket!
Fazekas Sándor leendő vidékfejlesztési miniszter szerint a legfontosabb cél az, hogy a magyar vidék legyen versenyképes a nagyvárosokkal életnívóban, környezetvédelemben, munkalehetőségek tekintetében és a lakosság megélhetésének biztosításában. Az új kormány minisztereit bemutató hétfői budapesti sajtótájékoztatót követően Fazekas Sándor az MTI-nek elmondta: mindezek érdekében kell majd megtenni a szükséges lépéseket, ha a tényleges átadás-átvétel megtörtént a tárcánál.
Megerősítette, hogy a vidékfejlesztési tárcához tartozik majd az agrárium és a vidékfejlesztés mellett a vízgazdálkodás, a természet- és környezetvédelem is. Jelezte azonban, hogy ezt egy későbbi döntéssel szükséges erősíteni.
Pintér: Rendet vágunk!
Pintér Sándor belügyminiszterként elsőként a kistelepülések közrendjének és közbiztonságának megjavításához lát hozzá. Közölte: szeretné azt éreztetni, hogy "megjöttünk, rend és közbiztonság lesz az ország minden egyes területén".
Szavazás! Ön szerint javult a közbiztonság az országban? |
Az MTI kérdésére, hogy módosítani kell-e a rendőrségi törvényt a több rendőr munkába állásához, azt válaszolta: elképzelhető, hogy törvénymódosítások lesznek ennek érdekében, de nemcsak azt jelenti a több rendőr munkába állítása, hogy új rendőröket vesznek fel, hanem azt is, hogy több rendőrnek a szolgálati területét megváltoztatják, új helyen új feladatra küldik őket.
Az MTI felvetésére, hogy mikortól érezhetik az állampolgárok a közbiztonság megerősödését, azt felelte: "szeretném mihamarabb azt éreztetni, különösen a kistelepüléseken, kis falvakban az állampolgárokkal azt, hogy megjöttünk, rend és közbiztonság lesz az ország minden egyes területén".
Elképzelhető, hogy az önkormányzatok is a Belügyminisztériumhoz tartoznak majd - válaszolta az MTI-nek, de arra a kérdésre, hogy mely önkormányzati feladatok kerülnek az államhoz, azt felelte: több szervezeti kérdést még nem döntöttek el, ezekről később tud beszámolni.
A kórházakkal és a rezidensekkel kezd Réthelyi
Öt ágazat, az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a szociális ügyek és a sport tartoznak majd az újonnan alakuló Nemzeti Erőforrások Minisztériumához - mondta hétfőn Réthelyi Miklós, az új tárcavezetői poszt várományosa, aki az egészségügy területén elsődleges feladatként a kórházak pénzügyi helyzetének rendezését és a rezidensek helyzetének tisztázást jelölte meg.
A leendő nemzeti erőforrás miniszter nyilatkozatában munkáját a koordináció biztosításában és a stratégiai kérdésekben való részvételben jelölte meg, hozzátéve, hogy a különböző területek ismerőinek meghatározó szerepe lesz a kormányzati munkában, de a miniszteri felelősség az övé lesz. Közölte: szeretnék az orvosok szakmai munkáját is "zavarmentessé" tenni.
Arra a kérdésre, mennyi forrással gazdálkodna az új minisztérium Réthelyi Miklós még nem tudott válaszolni. Mint mondta, tudatában van annak, hogy a források szűkösek, egy esetleges új költségvetés esetén sem több forrással kell majd számolni, inkább kevesebbel.
"Egy magában és a többiekben bízó országra van szükség"
Martonyi János szerint először az ország hitelét, önbizalmát kell helyreállítani, ezzel párhuzamosan kell markáns, határozott kül- és Európa-politikát folytatni. A kettős állampolgárságról azt mondta: nincs arról szó, hogy egy törvénnyel automatikusan több százezer, vagy több millió szomszédos országban élő magyar állampolgárságot kap.
Hangsúlyozta: a közép-európai együttműködés eszközrendszer egy újfajta szomszédságpolitikához, ehhez erős Magyarországra, egy magában és a többiekben bízó országra van szükség.
A leendő külügyminiszter közölte: "itthon kell először megújulnunk, rendbe kell tenni a gazdaságot, a közbiztonságot, az egészségügyet, és ezekkel egyidejűleg kell markáns, határozott kül- és Európa-politikát folytatni".
Kettős állampolgárság kapcsán megismételte, azt akkor kaphatják meg a szomszédos országokban élő magyarok, ha majd a törvénymódosítás után élnek a lehetőséggel és egyéni eljárás keretében kérik a magyar állampolgárságot állandó letelepedés nélkül is, és akkor azt egyéni eljárás keretében meg fogják kapni.
Íme, az Orbán-kormány névsora
A jegybanknak kötelessége a kormányt támogatni
"Orbán még a vidéki tyúktolvajokat is elkapja"
Nem muszáj Simort ütni a gyengébb forinthoz
Navracsics: Orbánnak és Simornak egyeztetnie kell
London: Pokorni csak a feszültséget gerjeszti
Simor támadása árt a forintnak és a kamatnak
Pokorni: Simornak távoznia kellene
MTI