A csoport nettó nyeresége a rendkívüli tételek levonása után 45,6 milliárd forint, 65 százalékkal több a 2006 első negyedévi hasonló eredménynél. A jelentés szerint az erős feldolgozás-kereskedelmi és a rekordszintű petrolkémiai profitot a növekvő értékesítés mellett a kedvező finomítói és petrolkémiai árrések is segítették. Ugyanakkor az alacsonyabb kitermelési szint, a csökkenő kőolajár, valamint a gyenge dollár alacsonyabb kutatás-termelési profitot eredményezett.
A csoport nettó árbevétele az első negyedévben 35 százalékkal csökkent a bázishoz képest és 515,8 milliárd forintot tett ki: a visszaesés főként a gázüzlet eladása, valamint a finomítói termékek alacsonyabb átlagos értékesítési árai miatt következett be.
A Mol-csoport az első negyedévben 72,6 milliárd forint üzleti eredményt ért el, ebből a TVK részvények akvizícióján elkönyvelt egyszeri nyereség 13,9 milliárd forint volt. A rendkívüli tételek nélkül számított üzemi eredmény 19 százalékkal marad el az előző év azonos időszakának hasonló eredményétől. Az anyagjellegű ráfordítások értéke 43 százalékkal csökkent, ami valamelyest meghaladja az értékesítési bevételek csökkenésének szintjét.
Az anyagköltség 13 százalékkal mérséklődött, főként az alacsonyabb import kőolajár és a feldolgozott kőolaj mennyiségének csökkenése következtében: az előbbi 30,7 milliárd forinttal, az utóbbi 13,2 milliárd forinttal javította a mérleget. A személyi jellegű ráfordítások 5 százalékkal csökkentek, ami tükrözi a 6,5 százalékos átlagos bérnövekedés és a 4,8 százalékos átlaglétszám mérséklődés együttes hatását. A csoport záró létszáma 3,5 százalékkal 14.048 főre csökkent.
A kutatás-termelés üzleti eredménye az első negyedévben 16,6 milliárd forintot tett ki, ami 21,7 milliárd forinttal kisebb az egy évvel korábbinál. A visszaesés főként a napi átlagos szénhidrogén termelés 18 százalékos csökkenése - nagyrészt egy nagy hazai gáz- és olajmező értékesítése miatt, amiből földalatti gáztároló kerül kialakításra -, illetve 6 százalékkal mérséklődő kőolajárak és a forinttal szemben 9 százalékkal gyengülő dollár miatt következett be.
Szegmensek eredménye
A feldolgozás és kereskedelem szegmens üzleti eredménye 27,3 milliárd forint volt, 13 százalékkal több a tavalyinál. Főként a nagyobb értékesített mennyiségek és árrések, valamint a hatékonyságjavulás ellensúlyozták a gyengülő dollár hatását. A petrolkémia szegmens rekordszintű nyereséget ért el, üzleti eredménye 9,0 milliárd forinttal 12,6 milliárd forintra nőtt, a kedvező piaci tendenciáknak és az új kapacitások jobb kihasználásának köszönhetően. A földgáz szállítás üzleti eredménye 1,3 milliárd forinttal 10,9 milliárd forintra csökkent az első negyedévben, főként az enyhébb idő miatti alacsonyabb szállítási mennyiségek miatt. A központ és egyéb szegmens 4,9 milliárd forintos nyeresége tartalmazza a 42,25 százaléknyi TVK részvény akvizícióján elkönyvelt 13,9 milliárd forint egyszeri eredményt, mivel az első negyedévben megvásárolt kisebbségi részesedés könyvszerinti értéke meghaladja az akvizíciós költséget.
Több benzint adtak el...
A gyorsjelentés szerint Magyarországon a benzin iránti kereslet 5 százalékkal, míg a Mol benzin értékesítése 7,9 százalékkal nőtt az első negyedévben a bázishoz képest. Az új vevők megnyerésének köszönhetően a Mol nagykereskedelmi részesedése 2 százalékponttal nőtt. A magyarországi dízel fogyasztás 14,6 százalékkal, míg a Mol értékesítése 14,1 százalékkal nőtt. A Mol csoport töltőállomásainak száma március végén 774, míg egy évvel korábban 845 volt. Az I. negyedévben a Mol magyarországi kiskereskedelmi üzemanyag értékesítése 4,9 százalékkal nőtt a bázishoz képest, miközben az átlagos töltőállomási forgalom 3,9 százalékkal bővült. A gázolaj eladás 8,7 százalékkal, a benzin értékesítés 1,4 százalékkal nőtt, míg az autógáz eladások 3,2 százalékkal csökkentek.
...csökkent a piaci részesedés
A Mol piaci részesedése a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai szerint üzemanyagban a tavalyi első negyedévi 37,8 százalékról az idén 37,2 százalékra csökkent. A visszaesés részint a kártyás forgalom mérséklődésével magyarázható: az állami szektort túlnyomó részt a Mol szolgálja ki, ahol a megszorítások miatt csökkentették az üzemanyag-vásárlást. Folytatódott a hipermarketek terjeszkedése is: a hiper-töltőállomások száma 57, szemben a tavalyi 35-tel.
OTP: ezt vártuk - 4,2 milliárd az államkasszába
Medve? Bika? Tök mindegy, így is-úgy-is kaszálhat!
Jó idők várnak a kelet-európai kőolaj finomítókra
Repce, a sárga arany?
Nincs napirenden a Mol és az OMV fúziója
MTI