1p
Piaci elemzők szerint a Mol számára előnyös lenne a részesedés növelése a horvát INA olajipari vállalatban. Az ajánlott árat meglehetősen alacsonynak tartják. Elemzés
Piaci elemzők szerint a Mol számára előnyös lenne a részesedés növelése a horvát INA olajipari vállalatban, azonban a lehetséges akvizíció kedvező hatásai csak hosszabb távon érvényesülnek majd; az ajánlott árat meglehetősen alacsonynak tartják.

Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint az akvizíció hosszabb távon komoly értéket teremthet a Mol számára, rövidebb távon azonban aligha lesz jelentős piacmozgató hatása.

Mol: 2.800 kuna egy részvényért
A Mol az INA 31 százaléknyi, közkézen forgó részvényeire tett ajánlatot, részvényenként 2.800 kunás árfolyamon, amelyet hétfőn hagyott jóvá a horvát tőkepiaci felügyelet. A horvát olajipari konszern további 44 százaléka állami tulajdonban van, a Mol tulajdoni részesedése pedig 25 százalék. A Mol többségi tulajdonra akar szert tenni az INA-ban, és részvénycseréről tárgyal a horvát kormánnyal is, erről azonban részleteket egyelőre nem tudni. A horvát állam tartósan 25 százalék feletti részesedést kíván birtokolni az INA-ban.
Az elemző hosszabb távon abban látja az ügylet jelentőségét, hogy a lépés a Mol "Oroszország-függőségét" csökkentheti, a földgáz tekintetében is megteremtheti azt az alternatív beszerzési lehetőséget, amit a kőolaj esetében az Adria vezeték jelent. A nyugat-európai gázrendszerhez való szorosabb kapcsolódás, illetve egy folyékony földgáz kirakodására alkalmas kikötői terminál olyan technikai lehetőségeket jelent, amelyek révén - a Mol fokozódó közel-keleti aktivitásával együtt - a magyar olajvállalat stratégiai mozgástere lényegesen tágabb lehet, mint jelenleg.

A Concorde elemzőjének várakozása szerint az INA 2012-ig képes lesz az EBITDA - kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény - megháromszorozására, a 2007-es 433 millió dollárról az EBITDA 1,2 milliárd dollárra nőhet. E lehetséges fejlődési pályában szerepet játszik a horvátországi gázpiac szabályozásának az európai sztenderdekhez igazítása - Horvátország 2011-től várható EU-csatlakozásával -, az üzemanyagok piacának várható liberalizálása, az INA két finomítójának a Mol segítségével történő korszerűsítése, az olaj- és a gázkitermelés volumenének növekedése, valamint a költségcsökkentési program előrehaladása. Vágó Attila számításai szerint egy INA részvény fair értéke jelenleg 2.758 kuna, aminek a fényében a Mol ajánlat nem mondható túlzónak.

Az ajánlat hatással volt a Mol-részvényekre
BÉT: a Mol a nap vesztese
Herczenik Ákos, a Raiffesen Bank elemzője szerint a 2.800 kunás Mol-ajánlat csak kevéssel haladja meg az előírt minimumárat, ami 2.573 kuna, és alig magasabb az INA részvények jelenlegi árfolyamánál, továbbá a piaci várakozások legalján van. Az elemző úgy gondolja, hogy ezen az árfolyamon a Mol aligha lesz képes jelentős mennyiséget megszerezni a 30 százaléknyi közkézen lévő INA-részvényből.
 
Az elemző úgy véli, a fundamentális szempontok magasabb árfolyamot indokolnának. Véleménye szerint figyelembe kell venni azt, hogy Horvátország EU-csatlakozását követően a horvát gázpiacot liberalizálni kell, ami jövedelmezővé teheti ezt a jelenleg veszteséges üzletágat, továbbá jelentős potenciált jelentenek a hatékonyság növelő projektek is.



A Raiffeisen Bank szakértője szerint az alacsony ajánlati árat két dolog magyarázhatja. Az egyik egy közeli részvénycserés megállapodás a Mol és a horvát kormány között, ami lehetővé teszi a Mol számára az irányító többség megszerzését anélkül, hogy jelentős mennyiségű közkézen lévő részvényt vásárolna föl. Ez a forgatókönyv lenne a legelőnyösebb a Mol számára. A másik variáció, hogy a Mol teszteli a piacot, és később megemeli az ajánlati árat. Erre az ajánlat közzététele után 21 napig van lehetősége.

Megjutalmazták az OMV-t, amiért leszállt a Molról 
Rábólintottak: egy hetet kapott a színre lépésre a Mol
Mol-INA: részvénycseréről suttognak
Jól taktikázott a Mol
OMV: Megágyaztunk, de kidobtak 


Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG