
Ennek persze vannak olyan apró mellékproblémái is, hogy a cégek nagy része nem tudja, és pláne nem is képes a munkavállaló szempontjaival összehangoltan mérni az egyes munkakörökben az egyes dolgozók teljesítményét, ami egyszerűen lefordítva azt jelenti, hogy még azt sem lehet tudni, hogy milyen teljesítményről milyen teljesítményre kellene motiválni valakit.
Az Országos HR Benchmark Felmérés megállapításait olvasva abba gondoltam bele, vajon ez az általános motiválatlanság mennyire játszik bele a makrofolyamatokba. Azt szoktuk mondani a nem túl bíztató GDP adatok hallatán, hogy a magyar gazdaság nem jól teljesít. És persze bőven van magyarázat a konvergencia-program követelte visszafogásoktól, az ezzel persze összefüggő adópolitikán át az inflációs tényezőkig, árfolyam-nehézségekig, a világgazdaságban zajló és nekünk éppenséggel nem mindig kedvező történésekig.
De hát a magyar gazdaság, ezt valahogy sokszor nincs kedvünk el se képzelni, nem valami fikció: a magyar gazdaság cégekből áll, néhány nagyon nagy, jó néhány nagy és rengeteg kis és közepes cégből. A cégek meg elsősorban emberekből állnak. Ha a cégek jelentős részében motiválatlanok az emberek, akkor szakszerűtlenül fogalmazva a magyar gazdaság motiválatlan. Az ország motiválatlan.
Abba a helyzetbe kerültünk, hogy a nemzetgazdaság számára ezekben az években nincs annál vonzóbb cél, mint hogy egyszer végre vonzóbb célokat is követhessen, mint a mostani rendbetétel, és ez sajnos erősen egybeesik a háztartások sokaságának motiválatlanságával, mert nem igazán komoly és örömteli hajtóerő azért küszködni, hogy kifizessem a tartozásaimat, felszínen maradjak. Ha ezen túl, mondjuk egy okos cafeteria-rendszerrel, fel tudja cégem oldani a motiválatlanságomat, mert például még ebben a vacak késő őszi időben is öröm tudni, ha az üdülési csekkek révén majd karácsony táján el tudom vinni valami kedves kis helyre egy hétre a családomat, az sokat segít, és javít a teljesítményemen. De ehhez az is kell, hogy a cégek vezetői és maguk az alkalmazottak is ráébredjenek, nemcsak a pénz motivál.
Kár, sőt, baj, hogy a vállalatok egyharmada nem is tud ezekről a másfajta lehetőségekről. És még egy fontos dolog, még egy fontos tanulság, talán némi magyarázat is az elmúlt év turbulens eseményei mögött: bármiféle mozgósító, bár önveszélyes demagógia könnyebben terjed motiválatlanul rosszkedvű emberek körében.
Márványi Péter
Járai szerint tömeges elbocsátásokra van szükség
52 új munkahely 7 milliárdért
Korábbi jegyzetek:
Harc minden fronton: zöldüljenek a lakóházak is
Döbbenetes érdektelenség: Európa nem volt téma
A spam, ami a bűntudatra játszik
Concorde után Aerion: új szuperszonikus magángép