„Ez most egy törékeny egyensúlyi helyzet” – mondta Kiss Judit a Manpower Magyarország ügyvezetője. „A mutató tisztán jelzi, hogy a közeli jövőben nem várhatóak látványos változások. Egyes területeken tapasztalható ugyan lassú növekedés, ahogy például most a gyártásban, de a magyar gazdaság még mindig sérülékeny. Sok múlik azon, hogy a nemzetközi piacok – különösen Németország, amely a magyar termékek legnagyobb exportpiaca - hogyan teljesítenek.
Jó hír, hogy a Németországban végzett felméréseink szerint Európa legnagyobb gazdaságának töretlen a munkaerő-piaci optimizmusa.” A legnehezebb azok helyzete, akik a kereskedelemben próbálnak elhelyezkedni: a -5%-os mutató enyhe visszaesést jelent az előző év azonos időszakához és a második negyedévhez képest is. A kilátások nem túl biztatóak a köz- és szociális szférában sem, ahol a mutató -3%-on áll.
Régiónkénti bontásban Észak-Magyarországon a legerősebb, +8% az alkalmazási hajlandóság, ami jelentős előrelépés a tavalyi év azonos negyedévében mért +1%-os adattal összehasonlítva. Az észak-alföldi régióban ennek pontosan az ellenkezője tapasztalható: az egy évvel ezelőtti +9%-os mutató most -8%-ra esett vissza.
Az EMEA régióban továbbra is vegyesek a munkaerő-piaci kilátások, a 21 vizsgált ország közül 17-ben nőhet az alkalmazási kedv.
Tizenhárom országban a mutató az előző évhez, illetve az előző negyedévhez képest is javult. Az előző negyedévhez hasonlóan most is Törökországban, Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban a legerősebb az alkalmazási kedv, míg a legrosszabbak a kilátások Spanyolországban, Görögországban és Olaszországban. A gyártó szektorban Európa-szerte fellendülés tapasztalható, a tavalyi évhez viszonyítva 20 országból 16-ban nőtt az alkalmazási kedv.
A kutatásból kiderül, hogy miközben a világ küzd a magas munkanélküliséggel, a munkaadók 34 százalékának okoz nehézséget az üres munkakörök betöltése. Tovább fokozódik tehát a globális ”Talent Mismatch”, nincs elegendő és megfelelő munkaerő a megfelelő helyen és időben.
Magyarországnak nincs olyan természeti adottsága, amelyre az európai átlagnál gyorsabb fejlődést hozó gazdasági stratégiát alapozhatna, ezért a legjobb stratégia, ha a humán tőkébe fektet be, hangzott el egy májusi konferencián. Olvassa el cikkünket >> |
Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, globálisan nagyjából minden harmadik cégnek vannak a tekintetben nehézségei(34 százalék), hogy adott munkakörökbe megtalálják a megfelelő embert. Magyarországon ez az arány alacsonyabb, 23 százalék.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc