Leginkább azokkal van konfliktusunk, akikkel gyakran találkozunk, így tehát nem váratlan az ELTE Társadalomtudományi Karának a TÁMOP keretében végzett INFOTÁRS című kutatásának eredménye, miszerint a felnőtt magyarok 29%-ának volt már komoly konfliktusa a családban és 25%-ának a munkahelyen. Ugyanakkor nem sokkal kevesebben, a válaszadók 22%-a került már ellentétbe az eladóval is vásárlás során, s még ritkábban alakul ki konfliktus, amikor nincs „találkozási kényszer”, mint például a szomszédokkal (17%), illetve az önkormányzattal (9%).
A fent említett ötféle konfliktus-lehetőség egyikével sem találkozott a megkérdezettek közel fele (45%), ugyanakkor az ötből legalább hárommal szembe kellett, hogy nézzen 13%-uk. A konfliktusmentesség a kevésbé intenzív életmóddal és a béketűréssel látszik összefüggeni, amennyiben az átlagosnál (45%) nagyobb a konfliktust soha nem érzékelők aránya az idősek (59%), a községben és az Észak-alföldi régióban élők (53-54%), továbbá a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkezők (50%) és a vallásosak (53%) körében - olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
A konfliktusok ott gyakoribbak (vagy ott érzik, szenvedik meg, vallják be nagyobb eséllyel ezeket), ahol „zajlik az élet”. Az átlagosnál (13%) nagyobb a sok konfliktust megélők aránya a budapestiek, megyeszékhelyen és a Közép-magyarországi régióban élők körében (rendre 17, 19 és 20%).
Továbbá, mint a következő két ábrán látható a konfliktusok esélye nő az iskolai végzettséggel, illetve abban az életkorban a legmagasabb, amikor a családalapítás történik, vagy/és a munkaerő-piaci helykeresés a legintenzívebb.
Egy másik felmérés szerint a dolgozók több mint egynegyedét otthon is foglalkoztatják a munkahelyi gondok. Főképpen a vezető beosztásban lévőkre és a vállalkozókra jellemző, hogy nem igazán tudják lezárni munkanapjukat cégüknél, benti tevékenységüket hazatérve is folytatják. Részletek>> |
Maguknál ezt a megkérdezettek ritkán (9%) vélik felfedezni, a közvetlen környezetükben élőknél viszont jóval gyakrabban (25%). A magyar társadalomról ezzel szemben úgy vélik, hogy majd’ minden második esetben (45%) kenyértörésre kerül sor.
Privátbankár