Az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkári tisztjét is betöltő John Monks hozzátette: Magyarországra is kedvezőtlen hatással lesz a nyugat-európai konjunktúra lassulása. Hangsúlyozta, a tisztes munka érdekében szociális Európára van szükség, az üzleti érdekek kizárólagosságával szemben.
Azok a kihívások, amelyekkel a magyar munkavállalók és szakszervezetek szembesülnek - a szociális párbeszédet érő támadások, az elsősorban a nagyvállalatoknak kedvező, a munkavállalóknak hátrányos adóváltozások - sok európai szakszervezet számára ismerősek - jegyezte meg. Jaap Wienen, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC)főtitkár-helyettese beszámolt arról, hogy október 7-én tartják a Tisztes Munka Világnapját, az akcióban országszerte szakszervezeti demonstrációkat szerveznek.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke elmondta: már megkezdték az egyeztetést az októberi szakszervezeti akciókról, konkrétumokat egy-másfél héten belül közölnek. Hozzátette: akkor kezdődnek a bértárgyalások is, így a demonstráció "jó felütés lesz" az egyeztetéshez.
A Tisztes Munka Világnapja akció célja felhívni a figyelmet a munkavállalók jogaira, a szolidaritásra és a szegénység, valamint az egyenlőtlenségek megszüntetésére. A PERC, a 168 millió munkavállalót tömörítő ITUC európai regionális testülete tavaly alakult Rómában. A szövetség első konferenciáját Budapesten tartja szeptember 1-3. között. |
John Monks beszámolt arról: a francia köztársasági elnökkel megbeszéléseket folytatott "zöldmunkahelyek" teremtésének lehetőségeiről az Európai Unióban, és az ehhez szükséges pénzeszközök felszabadításáról. Javaslatuk szerint a környezetkímélőbb technológia megvalósításához szükséges forrásokat közalapokba kellene helyezni.
Mikroszkóp alatt a magyar gazdaság: újabb jóslat
A költségvetés kikészítheti a forintot
Hihetetlen méyponton a brit gazdaság
TEÁOR: kisebb cégek még reménykedhetnek
MTI