Ha az abszolút ideális helyzetre várt volna a kormány, amikor minden tökéletesen rendben van az országban, akkor vélhetően még jócskán kellett volna várni a MOL-részvények visszavásárlásával; az ország átalakításának, új irányba állításának folyamata ugyanis még eltart egy ideig - derült ki Nagy Anna kormányszóvivő Duna Televíziónak adott csütörtök reggeli nyilatkozatából.
"Nehéz olyan pillanatot találni, amikor éppen minden rendben van; ha visszagondolok az elmúlt egy évre, nem nagyon tudnék olyan pillanatot említeni. Nagyon sok kérdésben felmerült egyébként, hogy miért pont akkor tettük meg az adott lépést" - így reagált Nagy Anna a felvetésre, hogy bár azt mondják gazdasági elemzők is, hogy a MOL-részvények visszavásárlása lehet jó és megtérülő beruházás, kérdés, hogy jó időpontban lépték-e azt meg. Hiszen miközben ötszáz milliárdot költ az állam erre a célra, számos ügy van – például a rendvédelmi dolgozók vagy az egészségügy, avagy az oktatásügy problémái –, amire lehetne költeni ezt a pénzt, ez pedig feszültséget okozhat a társadalomban. A Reggel a Dunán stúdiójában a kormányszóvivő hozzátette: a részvényvásárlásra költött pénz olyan forrásból származik, ami nem terheli a költségvetést.
Martonyi: jó döntés volt a Mol-részvények megvétele Üzleti és befektetői szempontból jó döntésnek tartja Martonyi János külügyminiszter a Mol-részvények megvételét, és úgy véli, a külpolitika tekintetében is előnyös lépés volt, mivel mindkét fél, Magyarország és Oroszország is elégedett a helyzettel. A Nézőpont Intézet által a magyar EU-elnökségről szervezett beszélgetésen a tárcavezető csütörtökön elmondta: ha a Mol erősebbé válik, azzal javulhat Magyarország tárgyalási pozíciója az energiapiacon. Az "európlusz" megállapodás és az uniós tagállamokban alkalmazandó egységes adókulcsok kérdésében úgy fogalmazott: Magyarország nem mond le egy olyan lehetőségről, amellyel a külföldi befektetők szemében növelheti vonzerejét. "A versenyben hiszünk" - tette hozzá. |
A tranzakció viszont számos dolgot megold - tette hozzá -, ezeken keresztül pedig az orosz-magyar kapcsolatokra is pozitívan hat majd. Nem beszélve arról, hogy a MOL egy olyan nemzeti vagyon, ami "most már ismét ide tartozik”.
Nem sértenek személyiségi jogokat a kérdések?
További aktuális ügyekről szólva – kérdésre válaszolva – Nagy Anna visszautasította a szociális konzultáció kapcsán felmerült ellenzéki vádakat, miszerint sor kerülhet adatokkal való visszaélésre is a kormányzat részéről a konzultáció során. “Szó nincs visszaélésről, nincs a kormánynak oka arra, hogy visszaéljen. És azt hiszem, ezekben a kérdésekben nincs olyan, ami bárkinek a személyiségi jogait sértené. Hogy kinek mi a véleménye arról, hogy a devizahitelesek ügyében mi történjen, ennek kapcsán semmi olyan nem történhet, ami bárkinek befolyásolná a személyiségi jogait” - szögezte le a kormányszóvivő.
Arról, hogy mi várható ma Réthelyi Miklós és Alföldi Róbert találkozóján, Nagy Anna nem kívánt nyilatkozni. Mint mondta: ezt csak a miniszter tudná megmondani, erről tehát ő maga szóvivőként semmit nem mondhat.
A devizahitelesek megsegítése kapcsán kijelentette: a bankok és az adósok között létezik szerződés. Tehát az, hogy az állam vagy a kormány kívülről megoldja a két fél szerződéses problémáit, sem nem elvárható, sem nem lenne igazságos azokkal szemben, akik rendesen fizetnek vagy nagy nehézségek árán mégis próbálnak fizetni. “Arról van szó, hogy a két félnek kell ezt elsősorban megoldani. A kormánynak pedig azért kell ebbe beszállnia, mert részben óriási összegről van szó, másrészt pedig elhagyta a százezret azon családok száma, akik több mint három hónapja nem tudják fizetni hiteleiket” - tette hozzá a szóvivő.
Az állami segítségnyújtás viszont nem jelentheti azt, hogy az állam felvállalja a szerződő felek kötelezettségeit. Meg kell nézni azt is, hogy miért áll elő ez a mostani helyzet - hangsúlyozta Nagy Anna. Mint mondta: 2004-ben húszmilliárd forint volt a devizahitel-állomány, 2010-ben pedig már 2800 milliárd, tehát száznegyvenszeresére emelkedett az állománya hat év alatt. Mindez úgy történt, hogy soha senki nem állt ki a döntéshozók közül és nem figyelmeztetett a devizahitelek veszélyeire - hangzott az interjúban.
“Azt hiszem tehát, hogy mindenkinek ki kell vennie részét a megoldásból, mert csak akkor születhet olyan döntés hosszú távon is mindenki számára vállalható döntés” - mondta Nagy Anna a Reggel a Dunán stúdiójában.
MTI, Privátbankár