2011. májusban a fogyasztói árak egyhavi átlagos emelkedése 0,2% volt, 2010. májusához viszonyítva pedig az árak 3,9%-kal növekedtek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A szezonálisan kiigazított maginfláció 2,7%, a nyugdíjas fogyasztóiár-index 4,6 százalékot ért el éves szinten. Az első öt hónapban átlagosan 4,2%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
A vártnál jobb májusi inflációs adatokból az elemzőket az élelmiszerek drágulásának lassulása lepte meg leginkább, és bár a megkérdezettek az infláció további csökkenésére számítnak, korainak tartanák megjósolni egy következő jegybanki alapkamat csökkentés idejét.
Az elemzők májusra előzetesen 4,5 százalékos éves inflációt vártak, a Portfolio.hu konszenzusa 4,3 százalékról szólt, Londonban az éves pénzromlásra szóló prognózisok átlaga 4,4 százalék volt. Az inflációs ütem áprilishoz képest való lassulását előzetesen ún. bázishatásokkal és a forint erősödésével magyarázták. Az élelmiszerárak ugyanakkor továbbra is a dezinfláció ellen hatnak - jósolták a májusi inflációs adatsor ismertetése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők.
Ezt a tendenciát erősítette, hogy a a márciusi csúcs után kis mértékben csökkent ugyan áprilisban a mezőgazdasági árak emelkedésének üteme, lényegi fordulatról azonban egyelőre nem beszélhetünk. A gyümölcsök ára szállt el a legnagyobb mértékben - állapítható meg a KSH adataiból.
Az éves szintű infláció alakulása tavaly január óta
Az EU 27 tagországában 2011. áprilisban a fogyasztói árak – az előzetes harmonizált adatok szerint – átlagosan 3,2%-kal voltak magasabbak, mint 2010. áprilisban. A legkisebb áremelkedést Írországban (1,5%) és Csehországban (1,6%), a legnagyobbat Romániában (8,4%) és Észtországban (5,4%) mérték. Hétfői közlés szerint északi szomszédunknál a vártnál nagyobb, 4,0 százalék volt az éves szintű infláció májusban az áprilisi 3,7 százalék után, a májusi szlovák árindex így 29 hónapja a legmagasabb. |
A Központi Statisztikai Hivatal legutóbb közölt adatai szerint áprilisban a fogyasztói árak 4,7 százalékkal haladták meg a tavaly áprilisi szintet és 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest. Az elemzők akkor 4,6 százalékos éves szintű inflációt vártak. Az adat közzétételét követően az elemzők úgy vélték, az áremelkedés üteme áprilisban tetőzhetett és a következő hónapokban az infláció mérséklődésére számítottak.
Májusban 1 hónap alatt – 2011. áprilishoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,4%-kal emelkedtek. Növekedett a sajt (2,5%), a margarin (1,7%) és az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (1,2%) ára. Árcsökkenés következett be a cukor (1,3%), a párizsi, kolbász (1,2%) és a tojás (0,9%) esetében. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek árai emelkedtek (1,0%).
A szolgáltatások az átlagot kismértékben meghaladva drágultak (0,3%), míg a háztartási energia ára az átlaggal megegyezően emelkedett (0,2%). A szeszes italok, dohányáruk ára összességükben nem változott az előző hónaphoz viszonyítva. Az egyéb cikkek körében kismértékű árcsökkenés volt megfigyelhető (0,1%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,3%-kal csökkent. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,1%-kal kellett kevesebbet fizetni az előző hónaphoz viszonyítva.
A Privátbankár.hu szokásos havi árfelmérése szerint bár a történelmi csúcs ezúttal sem maradt el, a hónapok óta tartó áremelkedés megtorpant: élelmiszerekből összeállított mintakosarunk a májusi 37 forint után júniusban 73 forinttal, 0,4 százalékkal kerül többe, mint a megelőző hónapban. Éves összehasonlításban persze nem ilyen kedvező a kép: 9,3 százalékkal többe kerül a kosár, mint tavaly júniusban. |
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,5%-kal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 13,1%-kal, a gyógyszerek, gyógyáruké 3,5%-kal nőtt. Szintén átlag felett, 4,4%-kal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a távfűtésé 8,0%-kal, a vezetékes gázé 5,1%-kal nőtt. Átlag alatt emelkedett a ruházkodási cikkek (3,8%) és a szolgáltatások ára (1,9%), ez utóbbin belül a csatornadíj 10,0, a szemétszállítás 5,5 és a vízdíj 4,2%-kal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,1%, a szeszes italok, dohányárukért átlagosan 1,0%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Privátbankár