1p
Nem csak új munkahelyek kétrehozásával lehet elérni az egymillió munkahely teremtését, hanem azzal is, hogy hazánk csökkenti a nem legális munkavállalók arányát - mondta a közmunkaprogram kapcsán Navracsics Tibor
Nem csak új munkahelyek kétrehozásával lehet elérni az egymillió munkahely teremtését, hanem azzal is, hogy hazánk csökkenti a nem legális munkavállalók arányát - mondta a közmunkaprogram kapcsán Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes.

Ahogyan már a Privátbankár.hu is beszámolt róla: az első,  mintaként szolgáló közmunkaprogramokat várhatóan július elsejével hozzák nyilvánosságra, és szeptembertől indulhatnak majd be - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter Veszprémben, egy gazdasági fórumon.

Január elsejétől pedig több szinten is lehetővé teszik közmunkások igénybe vételét - tette hozzá, hangsúlyozva: ma Magyarországon egymillióval kevesebben dolgoznak, mint például a hasonló méretű Csehországban, s erre a különbségre semmiféle ésszerű magyarázat nem található. A kormány kiemelt gazdaságpolitikai célja egymillió munkahely teremtése az elkövetkező tíz évben - emlékeztetett Navracsics Tibor. 

Túl sok az inaktívak aránya?

A miniszterelnök-helyettes ezután rámutatott arra: nem szükségszerűen új munkahelyekről van szó. A csehországi példánál maradva ugyanis az egymilliós különbség részben abból adódik, hogy nálunk kevesebben dolgoznak legálisan, mint ott.

Szerinte a sikeres gazdaságpolitika nemcsak minőségi, hanem mennyiségi kérdés is. Kifejtette: nem csak az számít, hogy milyen képzettségű a munkaerő, és milyen a piaci eredményesség, hanem az is fontos, hányan dolgoznak. Többen több értéket tudnak előállítani - jegyezte meg.
 
A miniszterelnök-helyettes szerint a közgazdászok "rendre a társadalompolitika területére sorolják a demográfiát, miközben az egyik legégetőbb probléma gazdaságfejlesztési szempontból is. Szavai szerint felül kell vizsgálni a nyugdíjazás és segélyezés rendszerét, mert nálunk kimagaslóan nagy a "gazdasági inaktívak" aránya. Az uniós tagországok között az utolsó előtti helyen vagyunk (csupán Máltát előzzük meg) a lakosság gazdasági aktivitását tekintve.

A kulcsszó: stabilitás

Navracsics Tibor szerint a gazdaság fejlődése tartós és fenntartható pályára csak úgy állhat, ha az elkövetkező években "szépen, lassan elérjük" a 3-5 százalékos gazdasági növekedést. Rámutatott: az Új Széchenyi Terv és a Széll Kálmán Terv "azokat az alapvető elemeket kívánja biztosítani, amelyek a gazdaságban lévő pénz intenzívebb mozgását lehetővé teszik. Könnyebb legyen hozzáférni a fejlesztési pénzforrásokhoz, s hatékonyabban működjön az a közigazgatás, amely elbírálja a pályázatokat - sorolta a közigazgatási tárca vezetője. 

Navracsics Tibor kitért arra is, hogy a természeti katasztrófa Japán gazdasági növekedési ütemét 3-4 százalékkal veti vissza, és ez kihat az Európai Unió gazdaságára is. Szerinte az uniós gazdasági növekedés kilátásait körülbelül 0,5 százalékkal kell lejjebb vinni, azaz nagyjából feleződik az előzetes prognózis. Ebben a helyzetben "hihetetlenül" felértékelődik egy ország politikai és gazdasági stabilitása, s Magyarországon a gazdasági stabilitás adott tényező - fogalmazott a vezető kormánypárti politikus.

A cél szentesíti az eszközt?

A kormány a gazdaságpolitikai stabilitás, a "külső hitelesség" fenntartása jegyében rendelte el az idei évre 250 milliárd forint költségvetési összeg zárolását, amelyet biztonsági tartalékként tett félre - mondta a miniszterelnök-helyettes. Utalt arra is, hogy tavaly június óta összesen már 500 milliárd forintot "vettek ki" a kormányzati szférából, ugyanis tavaly is volt kétszer 120 milliárdos megszorítás. Ennek az volt a célja, hogy a 3,8 százalékos költségvetési hiányt tartani tudjuk, illetve átcsoportosítható legyen a vállalkozások számára adósságcsökkentésre - emlékeztetett Navracsics Tibor.

Nyikos Györgyi, a Nemzeti Fejlesztési minisztérium helyettes államtitkára a fórumon egyebek közt hangsúlyozta, hogy az elmúlt kilenc hónapban 596 milliárd forint uniós támogatást fizettek ki vállalkozásoknak. Megjegyezte: az azt megelőző 41 hónapban 940 milliárdot fizettek ki.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG