KKV Ház néven indult útjára az a kezdeményezés, melynek deklarált célja, hogy egy internetes felületen összegyűjtse a hazai kis- és középvállalkozási (kkv) szektor szereplőit és elősegítse a kisebb vállalkozások kooperációját. A kezdeményező Gulyás József bevezetőjében elmondta, ugyan "divat mostanság a kkv-kat segíteni és helyzetükről beszélni", de céljuk egyértelműen a profitszerzés, amire a kis cégek összefogásával nagyobb az esély. "Illúzió, hogy Magyarországon a szektor szereplői összefognának" - húzta alá.
A szót Bod Péter Ákos közgazdász vette át, aki az Antall-kormány ipari és kereskedelmi minisztereként maga is sokat tett a hazai kkv szektor támogatásáért (mint bevezetőjében Gulyás humorosan megjegyezte, a kkv-szektor "spirituális mentora" a közgazdász professzor).
Az egykori miniszter, aki a bársonyszéket 1991-ben a jegybanki elnökségre cserélte, elmondta: a hazai vállalkozások egyik legnagyobb problémája a kooperációra való fogékonyság szinte teljes hiánya. "Megváltozott a gazdaság szerveződésének logikája, azt ma már a hálózatosodás jellemzi".
A 80-as évek végén megindult kisvállalkozás-alapítási hullám szereplői még ügyesen ki tudtak használni bizonyos piaci réseket, melyeket a nagy és hatalmas - állami - vállalatok nem. Ma már ez sincs így, hiszen a multinacionális cégek sokkal dinamikusabbak és nagyon gyorsan reagálnak a piaci változásokra - fejtette ki Bod Péter Ákos. Mint mondta, Magyarországon a "méret is probléma". A kkv szektor és a "nagyok" különbségének a piacra mért torzító hatására amúgy már a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb konvergencia jelentése is felhívta a figyelmet.
Az új kormányzat eddigi döntései biztatóak - mondta az aktuális helyzetről Bod Péter Ákos. "De ne felejtsük el, hogy a kormányok hatásköre a gazdaságban kicsi, bár ők azt gondolják, hogy nem. A gazdaság dinamikája alulról épül, ezt támogathatják a kormányzati eszközök, de nem helyettesíthetik." Nem tehetünk most mást, mint hogy bizakodunk az Orbán-kabinet döntéseit illetően. Az is, aki ehhez a kormányhoz közel áll, és az is, aki távol - húzta alá a professzor, aki 2006-ban a Fidesz miniszterelnök-jelöltjeként is felmerült, mint konszenzusos jelölt a két forduló között. |
Bod Péter Ákos ugyanakkor nem aggódik az európai gazdasági modell miatt, melynek megújulásra van szüksége, de "az még nem futott ki".
Bár az előző kormányzatok is számtalan módon próbáltak kedvezni a szektor szereplőinek, az elmúlt időszakban főleg a megaprojektek támogatása volt a középpontban, ami az uniós források jó részét is elvitte. Ilyen tendereken nemcsak pénzügyi, de adminisztrációs akadálya is volt annak, hogy a hazai kisebb cégek megrendeléshez jussanak.
A válság megmutatta, hogy azok a térségek teljesítettek jól, ahol helyi szinten a kisebb, "hazai" cégek erősebb lábakon állnak - hiszen ők nem voltak kitéve a globális kereslet változásának, így a kereslet csökkenésének. Bod Péter Ákos példaként Lengyelországot említette, mely a válság évében az unióban egyedüliként tudott elérni GDP-növekedést.
Új lendületet adhat a kkv-knak a Széchenyi Kártya |
Egyúttal hangot adott annak a véleményének is, hogy az eltűnő országhatárok miatt, a "magyar horizontnak át kell ívelnie azokat" a cégek szerveződésének szintjén. "Nehéz ezt belátni, de a versenytársaink egyben a partnereink is. Ha én jól csinálom a dolgomat, akkor nem kell a versenytársaim miatt aggódnom" - mondta Bod Péter Ákos, aki szerint ez a megállapítás hatványozottan igaz a környező országok cégeivel való kapcsolatra is.
A válság kapcsán zárszóként kiemelte azt is, hogy a hálózatosan szerveződő céges érdekközösségek, gazdasági rendszerek jobban reagálnak a hirtelen piaci változásokra is, csökkenthetik annak kockázatát, hogy egy-egy nagyobb átalakulás miatt (mint amilyen a 2008-as év is volt) végleg elvesszenek. Hozzátette: a mostani krízisben nem csak a leggyengébb cégek hullottak el, ha nem, például, a legkevésbé szerencsések is. "Hiába erős egy kisebb vállalkozás, ha a üzleti partnerei egyszer csak közlik, hogy nem tudnak fizetni".
Privátbankár - Zsiborás Gergő