1p
A devizahitelesek jelenlegi gondjait nem a forint jelentős árfolyamkilengése okozta. Azok kerültek nagy bajba a devizaadósok közül, akiknek több különböző hitele és túl nagy hitelösszege volt
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a devizahitelesek jelenlegi gondjait valójában nem a forint jelentős árfolyamkilengése okozta. Sokkal inkább azok kerültek nagy bajba a devizaadósok közül, akiknek több különböző hitele és túl nagy hitelösszege volt

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a devizahitelesek jelenlegi gondjait valójában nem a forint jelentős árfolyamkilengése okozta. A forint árfolyamgyengülése nem volt akkora még 2009 elején sem, mint amit az indokolt volna, hogy az ország gyakorlatilag pénzügyi krízisen ment át 2008 végén, 2009 elején - mutatott rá.

A befektetési igazgató, elemezve az elmúlt 4-5 év árfolyammozgásait, úgy vélte: néhány éves időtartam alapján a devizamozgások nem voltak olyan nagyok, amelyek rosszabb helyzetbe hozták volna a devizában eladósodott személyeket, és jobban megemelték volna a törlesztőrészletüket, mint a forinthitelesekét. Korábban, amikor még a forintkamatok magasabb szinten álltak, a devizahitelesek kifejezetten előnyt élveztek. A legutóbbi napok, illetve 2009 elejének a nagyobb forintárfolyam-mozgása legfeljebb kompenzálták ezeket a korábbi előnyöket - mutatott rá.
   
Elérték céljukat a lakossági jelzálog-hitelezésben márciusban bevezetett új korlátok; a szigorítás hatására az ügyfelek megfontoltabban adósodnak el, s eközben emelkedik a forintalapú kölcsönök súlya - olvasható a Népszabadság szerdai számában. Mint a lap beszámol, végleges jegybanki adatok ugyan még csak márciusra vannak, ám már ezekből látszik, nemhogy nem csökkent, de még emelkedett is az új, lakáscélú hitelek összértéke az előző hónaphoz képest. A növekedést ráadásul éppen a forinthitelek táplálták.
Az elemző szerint, még ha a relatíve rövidebb futamidejű  autóhitelekre nézzük meg ezeket az árfolyammozgásokat, akkor is az mondható el, hogy az árfolyamgyengülés eddig hosszabb távon nem okozott  jelentősebb hátrányt a devizaadósok számára. Természetesen, aki a válság előtt közvetlenül vett fel devizahitelt, az nem részesedett a korábbi előnyökből, de a legtöbb adós számára a devizahitel kifejezetten megérte.
 
Véleménye szerint sokkal inkább azok kerültek nagy bajba a devizaadósok közül, akiknek több különböző hitele és túl nagy hitelösszege volt, illetve, akik a törlesztés ideje alatt elvesztették a  munkahelyüket vagy tartósan betegek lettek.     
   
Magyarország 2008 végén, 2009 elején gyakorlatilag a pénzügyi-gazdasági krízis, sőt a csőd szélére került, azonban a forint akkori árfolyammozgása hosszabb távra vetítve sem mutatott jóval gyengébb árfolyamot, mint akár 2008-ban vagy 2007-ben - emelte ki.
   
Duronelly Péter megítélése szerint devizában érdemesebb volt eladósodni az elmúlt években, mint forinthiteleket felvenni.  Természetesen egy országot rendkívül sérülékennyé teszi a külföldi adósság, és ha valóban devizakrízis lett volna az országban, akkor a devizahitelesek jóval nagyobb bajba kerültek volna. A krízist sikerült elkerülni, még akkor is, ha azok, akik a fenti okok miatt hiteleikkel nehéz helyzetbe kerültek, személyes illetve családi krízisként élték vagy élik meg most is adósságaik terheit - elemezte.
  
Az azonban továbbra is fennáll: ha tényleg gyengülne a forint árfolyama, és nem csak olyan kevéssé, mint 2009-ben, akkor természetesen a devizahitel egy ponton katasztrófát okozna - mutatott rá a befektetési igazgató.


A bankok várják a konkrét információkat

Az MTI által megkérdezett kereskedelmi bankok érdemben nem tudják megítélni, milyen lenne a hatása a devizahitelek állami segítséggel tervezett forintra átváltásának, várják az elképzelés konkrét feltételeit.

Matolcsy György, az Orbán-kormány leendő nemzetgazdasági minisztere a TV2 Mokka című műsorban múlt pénteken azt mondta egy kérdésre válaszolva: a devizahiteleseknek felkínálják a jelzáloghitelek "forintosításának" lehetőségét egy állami devizakövetelési alapon keresztül. Megjegyezte, hogy ez a megoldás - aminek részleteit most dolgozzák ki, és ami egyébként már nyolc országban működik - "sokba kerül majd a bankrendszernek".
   
A hét kérdése:
Ön szerint hogyan alakul a forint árfolyama?
Horváth Krisztina, a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese,
mely pénzintézet az egyik legjelentősebb lakossági hitelállománnyal rendelkezik az országban, elmondta: egyelőre várja a leendő új kormány konkrét elképzeléseit a devizahitelek forintra átváltásának módozatairól, konkrét feltételeiről. Horváth Krisztina úgy értesült, hogy ez a vélemény alakult ki Matolcsy György leendő nemzetgazdasági miniszter felvetésével kapcsolatban a bankszövetség szakemberei között is.
   
Fatér Gyula, a Budapest Bank lakossági stratégiáért felelős igazgatótanácsi tagja egy keddi budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: nemzetgazdasági szempontból is fontos a jelzálogpiac forinthitelek felé terelése, csökkent az alapkamat, így kedvező a bankok lehetősége arra, hogy a jövőben növeljék a forintalapú kölcsönök arányát. Az MTI kérdésére elmondta: kevés még az információ ahhoz, hogy érdemben meg lehessen ítélni a leendő új kormány nemzetgazdasági miniszterének javaslatát, miszerint segíteni és ösztönözni kell, hogy a devizahitelesek forintra váltsák át fennálló devizakölcsöneiket.
   
Az Erste Bank sajtóosztályán az MTI azt a tájékoztatást kapta, hogy a hitelintézet szintén csak a konkrét ismeretek birtokában alakítja ki az elképzelésről álláspontját.
    
A K&H Bank azt közölte az MTI-vel: a K&H több mint egy éve  kialakított és működtet egy programot, amivel a törlesztések fizetésében nehézségekkel küzdő ügyfeleinek nyújt segítséget. Ehhez a jól működő banki programhoz csatlakozhat, illetve egészítheti ki azt a jövőben is az állami segítségnyújtás a törvényi szabályozás keretei között - olvasható a bank közleményében.

Közös a felelősség?

Megosztott teherviselésre lesz szükség a Fidesz szerint, ha a devizahiteleket forintra váltják át. Szijjártó Péter, a párt szóvivője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján arra a kérdésre, van-e elképzelés arra, hogy a devizahitelek forintra váltásában a bankok hogyan vállalnának szerepet, kifejtette: úgy tűnik, a devizahitellel rendelkező családok számára a legnagyobb biztonságot a jelenlegi körülmények között az adná, ha ezeket a hiteleket átváltanák forintra. Ebben természetesen megosztott teherviselésre lesz szükség - hangsúlyozta.

MTI

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG