Az American Journal of Clinical Nutrition című lapban jelent meg cikk, amely a Maastricht-i egyetem tudósainak kutatásairól számolt be, mely szerint azok a nők, akik mediterrán diétát folytattak, nem dohányoztak és megtartották az egészséges súlyukat, 15 évvel tovább élnek, mint kevésbé egészségesen élő társaik. Érdekes, hogy ugyanilyen összehasonlításban az egészségtudatosabb férfiak szintén hosszabb életre számíthattak, de „csak” 8,5 évvel.
A kutatók így összegezték a négy legfontosabb egészséges életmód-faktort: dohányzás, fizikai aktivitás, táplálkozás és testsúly. A kutatás vezetője szerint eddig csak kevesen tanulmányozták ezen faktorok kombinációjának és a halálozásoknak az összefüggését. Ők maguk ezt több, mint 120 ezer személy megkérdezésével tették, akiket 1986 óta vizsgáltak ebből a szempontból.
Eddig is közismert volt, hogy az egészséges életmód jobb életminőséget, gyorsabb gyógyulást, sőt akár hosszabb életet is eredményezhet - hívja fel rá a figyelmet az egészséges életmódot hangsúlyozva dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa.
A szakorvos szerint jó, ha esszünkbe véssük a holland kutatás 4 legfontosabb faktorát. Ha egészségesen akarunk élni, akkor bizony el kell hagynunk a cigarettát. Nem mellesleg a függő dohányzás a WHO által is bejegyzett betegségnek számít, napi 10 szál elszívásától számít valaki "függőnek". A szakorvos szerint ugyanilyen fontos, hogy naponta 30 percet mozogjunk minimum. Így könnyebben tudjuk megőrizni testsúlyunkat is, Babai doktor szerint a 18,5 és 25 közé eső testtömeg index (BMI) a normális. Kifejezetten fontos az is, mit eszünk. Leginkább a mediterrán étrend szerinti táplálkozást ajánlja a szakorvos, vagyis főként zöldségeket, gyümölcsöket, olajos magvakat, halakat, egyszeresen telített zsírokat, kevés húst fogyasztani, és az alkoholbevitelt is korlátozni.
A maastrichti kutatás kitér rá, hogy amikor összehasonlították a legegészségesebben élő nők adatait a legkevésbé egészségesen élőkkel, a tudósok arra jutottak, hogy az utóbbiaknak megnégyszereződött a halálozási rizikója, míg a férfiaknál 2,5-szer nagyobb volt az esély a végzetes kimenetelű betegségre, ha nem a 4 faktor szerinti életmódot folytattak.
Az életmód gyógyítani is képes. Mára bizonyított tény, hogy az egészséges, megfelelően kialakított életmóddal nem csak megelőzni, de gyógyítani is lehet a már kialakult betegségeket. - ismerteti dr. Babai László, aki szerint ha úgy is döntünk, belevágunk az egészséges életmódba, érdemes, orvossal felméretni, milyen állapotban is vagyunk.
Privátbankár