
Eddig is ismert volt, hogy erős stresszélmény során egyes embereknél könnyen depresszió, vagy akár poszt-traumatikus szindróma is kialakulhat. De eddig keveset tudtak arról, mindez hogyan játszódik le az agyban.
Krishnanék egereken kísérleteztek: őket hozták stresszes helyzetbe. A tesztek során megállapították, hogy az ingerlékeny egereknek vegyülettöbbletük volt agyuk jutalomközpontjában. Ugyanezen vegyület jelentős megemelkedését tapasztalták depressziós emebreknél.
Kiderült, hogy azon egerek, melyek ’higgadtak maradtak’, agyukban egy védelmi rendszerrel bírnak, mely segíti, hogy feloldják a stresszhatást. A sebezhető egerek nem bírnak e védelemmel.
„Az egyik fő megállapítása ennek a projektnek, hogy a stressz kikapcsolása egy aktív folyamat” – nyilatkozta egy, a kutatásban részt vevő tudós
A teszt végrehajtásához genetikailag egymáshoz hasonló egereket helyeztek el egy ketrecbe, összezárva egy nagyobb, agresszív egérrel. Ezután figyelték meg szociális viselkedésüket, kiemelt figyelemmel, hogy hogyan kezelik a nagy egér jelenlétét.
Míg néhányan a teszt kezdete után még 30 nappal is félénkek voltak, mások egész egyszerűen tudtak élni a helyzettel és normálisan viselkedtek. Ezután vizsgálták meg az egerek agyát – és jutottak el következtetéseikhez.
Az új felismeréseik segítségével szeretnének az orvosok hatékonyabban segíteni depresszív betegeiken – hogy ők is rendelkezhessenek egy stressz-védelmi rendszerrel.
Egy furcsa molekula okozza az iszonyatos hőséget
Riadó! A növények is tudnak beszélgetni
Iraki zsoldosok: lehet ezt idegekkel bírni?
Nyugtató tej felnőtteknek
Reuters